przystajnik

Pogrzeby odwołane – Bodhi 3.0.0 i Crunchbang++

Oto siła społeczności opensource i piękno projektów tworzonych przez ludzi dla ludzi. Nie tak dawno temu świat obiegły informacje o zaprzestaniu prac na dystrybucjami Bodhi i CrunchBang. Nie trzeba było jednak długo czekać, by w obydwu przypadkach znaleźli się kontynuatorzy koncepcji i misji tych dwóch systemów. Reanimowanie Bodhi przez społeczność tak zdopingowało twórcę Jeffa Hooglanda, że sam powrócił ponownie do prac nad projektem. Crunchbang został natomiast przemianowany na Crunchbang++ i planuje wykonać ogromny krok naprzód.

bodhi

Bodhi 3.0.0

Bodhi 3.0.0, dystrybucja zbudowana na podwalinach Ubuntu 14.04.1 LTS, ujrzała światła serwerów w dniu wczorajszym. Należy dodać, że to jeden z niewielu systemów, który w praktyczny sposób wdraża i udostępnia do użytku środowisko E19. Z głównych zmian wymienia się:

crunchbang

#!++ i nowe ikony

Z kolei Crunchbang walczy o przetrwanie i zmienia nazwę na Crunchbang++. To nie jest zwykła kosmetyka lingwistyczna, gdyż wraz z tym deweloperzy zapowiadają mocne zaktualizowanie systemu. Ma to się wydarzyć za sprawą Debian 8 Jessie, na którym będzie teraz bazował CrunchBang++ (#!++), a całość ma uświetnić odświeżenie wyglądu, ikon, itp. System nadal wykorzystuje menadżer okien OpenBox i znane do tej pory użytkownikom program (Thunar, Geany, Terminator, GIMP, VLC, Viewnior, itp.). Na dzień dzisiejszy jest już dostępny instalacyjny obraz iso. Należy pamiętać, że to wszystko na razie otrzymujemy w wersji Beta, a iso nie jest wersją LiveCD a zwykłym netinstall – póki co.

Można by rzec – i miłośnicy E19 syci i zwolennicy minimalizmu cali.  

Post navigation

Translate »