Pogrzeby odwołane – Bodhi 3.0.0 i Crunchbang++

Oto siła społeczności opensource i piękno projektów tworzonych przez ludzi dla ludzi. Nie tak dawno temu świat obiegły informacje o zaprzestaniu prac na dystrybucjami Bodhi i CrunchBang. Nie trzeba było jednak długo czekać, by w obydwu przypadkach znaleźli się kontynuatorzy koncepcji i misji tych dwóch systemów. Reanimowanie Bodhi przez społeczność tak zdopingowało twórcę Jeffa Hooglanda, że sam powrócił ponownie do prac nad projektem. Crunchbang został natomiast przemianowany na Crunchbang++ i planuje wykonać ogromny krok naprzód.

bodhi
Bodhi 3.0.0
Bodhi 3.0.0, dystrybucja zbudowana na podwalinach Ubuntu 14.04.1 LTS, ujrzała światła serwerów w dniu wczorajszym. Należy dodać, że to jeden z niewielu systemów, który w praktyczny sposób wdraża i udostępnia do użytku środowisko E19. Z głównych zmian wymienia się:

crunchbang
#!++ i nowe ikony
Z kolei Crunchbang walczy o przetrwanie i zmienia nazwę na Crunchbang++. To nie jest zwykła kosmetyka lingwistyczna, gdyż wraz z tym deweloperzy zapowiadają mocne zaktualizowanie systemu. Ma to się wydarzyć za sprawą Debian 8 Jessie, na którym będzie teraz bazował CrunchBang++ (#!++), a całość ma uświetnić odświeżenie wyglądu, ikon, itp. System nadal wykorzystuje menadżer okien OpenBox i znane do tej pory użytkownikom program (Thunar, Geany, Terminator, GIMP, VLC, Viewnior, itp.). Na dzień dzisiejszy jest już dostępny instalacyjny obraz iso. Należy pamiętać, że to wszystko na razie otrzymujemy w wersji Beta, a iso nie jest wersją LiveCD a zwykłym netinstall – póki co.

Można by rzec – i miłośnicy E19 syci i zwolennicy minimalizmu cali.  

0

4 komentarze

  1. Crunchbang przestawił się na ikony Faenza z drobnymi zmianami. Akurat to dobra decyzja.

  2. Crunchbang++ to nie jedyny następca #!. Powstająt też Icebreaker i Bunsen Labs. Nad tym ostatnim prace są zakrojone na szerszą skalę, ma nawet swoje subforum na forum Crunchbanga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.