Photoflow z mocami G’MIC

Miłośnicy warstwowej obróbki obrazu z pewnością dopingują rozwijającemu się projektowi Photoflow. A jest za co trzymać kciuki, bo oprócz pomysłowego podejścia do tematu niedestrukcyjnej obróbki obrazu, program coraz pełniejszymi garściami czerpie z dobrodziejstw i osiągnięć fenomenalnego G’MIC. Oczywiście nie mówimy tu o jakimś ordynarnym kopiowaniu pomysłów, ale o sukcesywnym wdrażaniu filtrów G’MIC, dostępnych w Photoflow jako niezależne warstwy. Tym samym Photoflow staje się jednym z pierwszym rozwiązań dostarczających niezależnego interfejsu dla filtrów dotychczas zarezerwowanych do użytku w GIMPie.

photoflow
Photoflow z mapowaniem tonów
Obecnie Photoflow przechodzi drogę gwałtownego rozwoju i wiele rzeczy może nie wyglądać lub działać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednak z pewnością funkcjonuje już koncepcja niedestrukcyjnych warstw z modyfikowalnymi parametrami, których zmiana momentalnie znajduje odbicie w podglądzie roboczym obrabianego obrazu. Do tego wszystkiego należy dołączyć niemal 24 filtry dostępne dzięki zaimplementowaniu w programie silnika G’MIC. W głównej mierze są to emulacje analogowych kliszy, ale autor powoli wdraża już i poważniejsze rozwiązania – odszumianie, automatyczne wydzielanie pierwszego/tylnego planu, baśniowego wygładzanie, mapowanie tonów. Szczególnie interesujący prezentuje się połączenie mapowania tonów i wyodrębniania pierwszego/drugiego planu w zestawieniu z tworzeniem za pomocą tych filtrów masek dla poszczególnych warstw.

photoflow_02Niemniej, całość wymaga jeszcze testów, testów i jeszcze raz testów. Rozwój programu i eliminowanie błędów są uzależnione od odzewu przesłanego przez użytkowników, dlatego wszyscy posiadający odpowiednie zacięcie powinni rozważyć informowanie autora o napotkanych zachowaniach Photoflow. Wobec aktywnej formy komunikacji autora z użytkownikami istnieją spore szanse na to, by szybko i sprawnie rozwiązać napotkane problemy.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10 oraz Mint 17.1 i pochodnych znajdziemy w repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflow
 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.