Zdjęcia na Javie: AFELO

Pod enigmatyczną nazwą AFELO kryje się prosty programik do przeprowadzania podstawowych czynności na zdjęciach, które chcemy umieścić gdzieś w odmętach internetu. Owe proste czynności sprowadzają się do określenia wymiarów do jakich ma być przeskalowane zdjęcie, poprawę jasności, kontrastu, odcieni i nasycenia. Do tego ew. obroty, kadrowanie, umieszczenie znaku wodnego, adnotacje autorskie i materiał który wskazaliśmy jest gotowy do przesłania kilkoma metodami na serwer, a z których najciekawiej dla zwykłego użytkownika brzmi połączenie FTP.

AFELO - drobne poprawki przed wysłaniem
AFELO – drobne poprawki przed wysłaniem
Głównym przeznaczeniem AFELO jest ułatwienie komunikacji z system OLEFA. Jednak dzięki implementacji połączenia z dowolnym serwerem FTP, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać program do własnych celów. Szczególnie, że AFELO nie przywiązuje nas do konkretnej platformy, gdyż działa na każdej na której będziemy mieli zainstalowaną Javę.

Dodatkową zaletą programu jest wyjątkowa prostota jego użytkowania. Wystarczy określić, czy chcemy przesłać/przerobić jedno zdjęcie, wskazane zdjęcia z katalogu, czy cały katalog. Następnie dokonujemy poprawek w obrazie – zmiana rozmiaru, kadrowanie, obroty, zmiana kontrastu, jasności, odcieni i nasycenia. Następnie określamy, czy tak przetworzone zdjęcia i ich miniatury mają powędrować do lokalnego katalogu na komputerze, czy może do sieci. Mając zdefiniowane w ustawieniach serwer docelowe wybieramy tylko je z listy, podajemy login, hasło. Określamy dodatkowo, czy zdjęcia mają mieć zmienioną nazwę, ew. przedrostki, oraz czy program ma nałożyć na nie jakiś znak wodny – albo czysty tekst, albo wybrany obraz. Gotowe. Prościej i w mniejszej ilości kliknięć nie da się chyba takiej operacji przeprowadzić.

afelo
AFELO – no to zapisujemy
W ten oto banalny sposób możemy przygotować pliki jpg, png i tiff do dalszego użytkowania czy to lokalnie, czy też w sieci. Choć zasób możliwości programu może wydać się ubogi, to jednak sytuację ratuje opcja przesyłania plików na serwer. A przed takim wysłaniem, warto zawsze upewnić się, czy wszystko ze zdjęciami jest w porządku (kolory, kontrast). Znak wodny też się przydaje i warto docenić, że nie trzeba do powyższych celów stosować dwóch lub trzech odrębnych programów.

AFELO możemy pobrać prosto ze strony producenta. Wystarczy rozpakować go do ulubionego położenia z programami spoza repozytoriów (np. ~/Programy) i upewnić się (prawy przycisk -> właściwości), czy posiada prawa bycia uruchamianym, oraz czy domyślnie otwierany będzie za pomocą Java Runtime. Następnie pozostaje po prostu kliknąć na pliku .jar dwukrotnie.
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.