przystajnik

Ideologia opensource w walce z rakiem

Jak bardzo byśmy nie chcieli nazywać ruchu opensource ideologią, to nie da się uniknąć takiego porównania. Bo ciężko oderwać tworzenie otwartych programów od terminu pracy u podstaw i rozwoju cywilizacyjnego uwolnionego od spowalniających kajdanów patentów i zamkniętego kodu. Tym bardziej, że termin opensource znajduje również zastosowanie w dziedzinach kompletnie nie związanych z oprogramowaniem. Jednym z takich projektów jest Marilyn, w ramach którego są prowadzone prace badawcze nad wolnymi od patentów metodami leczenia raka.

Założenia są proste i nad wyraz szczytne – wypracować metody i ew. lekarstwa, które będą mogły być przekazane ludzkości. Dlaczego? Wg. etyków – bo tak powinno to wyglądać. Odkrywcy szczepionki na polio nie myśleli o jej patentowaniu, tylko o ratowaniu ludzi. Sposób na raka już teraz jest oczkiem w głowie wielu korporacji, które patentują wszelkie potencjalne leki na tę przypadłość. Patenty oznaczają licencje, licencje oznaczają droższe leki i kuracje i tym sposobem stają się niedostępne dla sporej rzeszy populacji.

Nie oznacza to jednak prac kompletnie od zera – obecna kampania ma celu zebranie funduszy potrzebnych do przeprowadzenia badań metodą przeszczepu heterogenicznego (czyli mówiąc językiem laików, testowanie leku na chorych myszach). W badaniach główną rolę odegra kandydujący lek 9DS.

Czy uda się zebrać wymaganą do rozpoczęcia badań kwotę 50 tys. dolarów? Z pewnością byłby to doskonały test dla niesamowicie istotnego wdrożenia otwartego rozwiązania.
 

Post navigation

2 comments for “Ideologia opensource w walce z rakiem

 1. Bastian
  6 października, 2014 at 19:28

  Ciekawa inicjatywa i chociaż wydaje mi się, że 50tys$ to jakaś mała kropla, w porównaniu ile korporacje wydają na badania, to warto wsperać takie programy. Przekomujemy się o tym za każdym razem gdy odchodzi, ktoś bliski, ktoś kogo znaliśmy…Tak jak odeszła Anna wczorajszego dnia…

 2. megaziuziek
  6 października, 2014 at 23:14

  Znacie terapię Gersona:
  To terapia przeciwrakowa,ale nie tylko.na tyle skuteczna,że ZAKAZANA USTAWOWO w USA,całej europie (jest tylko na Węgrzech klinika)…
  Korporacje nie lubia konkurencji,leki trzeba sprzedawać,a ludzi LECZYĆ,a nie wyleczyć,bo by interesu w tym nie było…

  Każda inicjatywa jest dobra,ale jak jest za dobra,to i tak ktoś ją zablokuje,za duże pieniądze są w tym umoczone…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »