Dobre, bo polskie – Meteoradar 0.7.24 RC0

Polacy nie gęsi i też swoich programistów mają. I chociaż może nie wstrząsają oni światem opensource, to parę rodzimych projektów jest wartych uwagi. Takim dziełem jest Meteoradar, czyli program informujący nas o aktualnej pogodzie i tym samym oszczędzającym nasz czas potrzebny na podejście do okna. Jednak głównym gwoździem programu jest radarowa mapa wybranego kontynentu, z której dowiemy się o dobowym rozwoju warunków pogodowych – opady, wysokość chmur, temperatury, wiatr, burze.

meteoradar
Meteoradar – albo będzie gorąco, albo nie
Program powstawał jako sprawdzian ‚czy się da’ i przerodził się w zgrabny projekt, który jako jedyny na Linuksie informuje o przeróżnych zjawiskach atmosferycznych w oparciu o mapy radarowe. Niestety, Meteoradar nie jest programem otwartoźródłowym, autor w warunkach korzystania wyklucza również komercyjne zastosowania. To nie tylko wola autora, ale i licencja na użytkowanie map radarowych wykorzystywanych przez ten program.

Zasada obsługi jest banalnie prosta. Najtrudniejszy element to określenie własnej lokalizacji w ustawieniach programu. Należy w tym celu udać się na stronę http://weather.yahoo.com, wpisać pożądane miasto i po zatwierdzeniu wyszukiwania, skopiować cyfrowy kod tego miasta z paska URL. Ten kod wklejamy w Ustawienia -> Lokalizacja -> Kod. Potem pozostaje nam kontemplować albo zapowiedź pogody dla naszego regionu, albo animującą się mapę radarową, która wyświetla wybrane warunki atmosferyczne dla danego kontynentu. Aby zmienić parametry wyświetlania, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na mapie i wybrać co nas interesuje.

meteoradar
Meteoradar – albo będzie lało, albo nie
I to w zasadzie wszystko co potrafi ten program. Należy pamiętać, że jest on na etapie rozwoju i autor chętnie widziałby jakikolwiek odzew ze strony użytkowników, co ułatwi mu poprawianie ew. błędów i dalsze udoskonalanie Meteoradar.

Niestety, póki co nie znajdziemy PPA z Meteoradar i jedyna forma instalacji jaką oferuje autor to pobranie paczki deb ze strony projektu. Po pobraniu klikamy nań dwukrotnie i gotowe. 

0

7 komentarzy

 1. „Polacy nie gęsi i też swoich programistów mają.”
  Słowo „gęsi” jest tutaj przymiotnikiem, nie rzeczownikiem. Dlatego to zdanie nie ma sensu.

 2. Zainstalowałem, odpala się, ale w terminalu po „sudo apt-get update” zawsze dostaję takie coś:
  „/usr/share/menu/MeteoRadar: brak wymaganego tagu: „section”
  Plik pominięty z powodu błędów…”
  – jak to naprawić??? 😮

 3. Zapewniam, że znane jest mi przesłanie powiedzenia które uknuł Rej. A czym jak nie językami programistycznymi posługują się programiści? Łamaniec z początku wpisu posiada inny punkt odniesienia, a to może stropić purystów.

 4. @Van: Jaką literówkę? U mnie w tamtym pliku „section” ma opis, no i nie wygląda, że ma jakiś błąd w nazwie…
  Możesz napisać wprost gdzie i o co biega?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.