G’MIC 1.6.0.0 i jego 395 filtrów

Tego się nie da ukryć – framework G’MIC urósł do rangi jednego z ważniejszych rozwiązań do obróbki grafiki pod Linuksem. Jego główny atut to z pewnością cała plejada filtrów (na dzień dzisiejszy 395), z których łatwo skorzystamy zarówno w trybie tekstowym, jak i w formie graficznej wtyczki do GIMPa. Na tym nie koniec, gdyż ignorując problemy rozwojowe w jakie uwikłał się GIMP, G’MIC z powodzeniem wykorzystuje wszystkie rdzenie naszego procesora (multithread) jak i 16bitową precyzję w filtrach. Najnowsze wydanie 1.6.0.0 wnosi na pierwszy rzut oka niewiele zmian, lecz pod maską dzieje się sporo.

G'MIC
G’MIC 1.6.0.0 – niby nic, a 395 filtrów robi wrażenie
Tempo i jakość rozwój G’MIC wywołuje coraz gwałtowniejsze ruchy społeczne domagające się jego uniezależnienia się od GIMPa, stworzenie przez autora/autorów samodzielnego interfejsu i wykorzystania możliwości frameworka w 100%. Na razie jednak autor nie decyduje się na ten krok w obliczu nadchodzących zmian w GIMPie, jak też woląc skupić się na udoskonalaniu samego silnika programu.
Dla zwykłego śmiertelnika w wydaniu 1.6.0.0 najważniejsze są nowe filtry kolorystyczne emulujące przeróżne efekty uzyskiwane na przeróżnych materiałach światłoczułych (Film Emulation -> Various), jak też filtr Mighty Details (Details -> Mighty Details), który stanowi efektowną wariację na temat uwypuklenia szczegółów na zdjęciu. Jednak na tym nie koniec, gdyż cała reszta zmian dokonała się pod maską programu. Dodane zostało całe mnóstwo nowych parametrów (dla korzystających z G’MIC w linii komend), mających oczywiście wpływ na działanie graficznej wtyczki, zostały zoptymalizowane niektóre działania programu, jak też usunięto sporo błędów. Dokładną i fachowo opisaną listę zmian znajdziemy pod tym adresem.

Aby skorzystać z najnowszej wersji wtyczki musimy dodać do systemu odpowiednie repozytorium (użytkownicy Ubuntu/Minta i pochodnych):

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp-gmic

Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa wtyczkę znajdą w głównym repozytorium niebawem:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic 

0

4 komentarze

  1. Witam
    Mam problem z tym programem zainstalowałem według twoich wskazówek i teraz nie mogę odpalić GIMP’a
    w terminalu wyskakuje mi coś takiego:
    GEGL-geglmodule.c-Message: Module ‚/usr/lib/x86_64-linux-gnu/gegl-0.3/seamless-clone.so’ load error: libgegl-sc-0.3.so: nie można otworzyć pliku obiektu dzielonego: Nie ma takiego pliku ani katalogu

    o co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.