Black Silk 0.4.0 – jeszcze więcej czerni z bielą

Konwersja obrazu do odcieni szarości – czy może być bardziej trywialne zadanie dla fotografa? Ale większość osób parających się tworzeniem kadrów B/W zna pułapkę czyhającą na przeświadczonych o prostocie powyższego zadania. Ową pułapką jest konieczność stworzenia odpowiedniej „kolejności” kolorów na zdjęciu, która uwypukli to o co nam chodzi. Zwykła konwersja nie umożliwia żadnej kontroli nad tym procesem. Można ratować się mikserem kanałów, albo dedykowanymi filtrami w programach wywołujących RAWy. Lub użyć najnowszej wersji Black Silk, programu dedykowanego skutecznej i sugestywnej prezentacji naszych kadrów w odcieniach szarości.

blacksilk
Black Silk – umiejętne odbarwianie kadru to też sztuka
Program nie posiada niestety otwartych źródeł i w dostęp do niego mamy tylko za pomocą binarek udostępnionych na stronie twórców (program jest multipatformowy). Kiedyś można było go znaleźć jeszcze w sklepie apps.ubuntu.com, ale obecnie pozostała tam dostępna tylko jakaś prehistoryczna wersja. Zatem po pobraniu archiwum ze strony, rozpakowujemy je w pożądane miejsce i tradycyjnym dwuklikiem na plik BlackSilk uruchamiamy program.

Black Silk umożliwia kontrolowanie najważniejszych aspektów wiarygodnej konwersji do B/W. Zatem mamy mikser barw, który pozwala na określenie luminacji barwy którą chcemy uczynić najaśniejszą na kadrze. Takie wyboru możemy dokonać zarówno w zakresie świateł jak i cieni. Mikser barw jest filtrem podstawowym i zawsze włączonym. Pozostałe aktywujemy wedle uznania. A jest to standardowa krzywa, którą możemy poprawić ogólny kontrast zdjęcia, wyostrzanie, winietowanie, dodawanie szumu, barwienie (np. sepia). Każdy z filtrów ma swoje parametry (a niektóre również gotowe do użycia presety), a my podglądamy na żywo zmiany na naszym zdjęciu, przybliżając je kółkiem myszy by dopatrzeć się jakości szczegółów lub dwuklikiem dopasowujemy do okna. Efekt końcowy możemy zapisać w jpg/png/tif (taki same formaty graficzne możemy załadować do programu).

Na tle przeróżnych narzędzi i filtrów wspomagających konwersję do B/W Black Silk z pewnościa jest ciekawą propozycją. W jednym miejscu i na wyciągnięcie wskaźnika myszki skupia bowiem najprzydatniejsze narzędzia pozwalające skutecznie oddać szaro-biało-czarny nastrój naszego zdjęcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.