10 mgnień okien w Xfce4

Konserwatywne środowiska graficzne są przez wielu użytkowników lubiane, bo są konserwatywne. Niemniej bezproduktywny postęp wnosi niekiedy elementy użyteczne i efektowne jednocześnie. Jednym z takich odkryć można nazwać tryb expo, czyli uporządkowanie i wyświetlenie wszystkich aktywnych okien, by kliknięciem można było przywołać któreś z nich. Tego elementu akcji i reakcji nie uświadczymy choćby w masowo używanym środowisku Xfce4. Konserwatyzm wszakże do czegoś zobowiązuje. Ale tryb expo jest pożyteczny, stąd też próby wprowadzenia go do lekkich środowisk. Wszystko dzięki zapomnianemu i odkrytemu na nowo Skippy-XD.

Skippy-XD w roli głównej
Skippy-XD w roli głównej
Skippy-XD to projekt którego początki sięgają 2004 roku. Jego koncepcja jest nad wyraz słuszna – wprowadzić do minimalistycznych środowisk powiew świeżości w postaci efektownego sortowania okien. Dzięki temu użytkowanie Xfce4, LXDE, Openbox (lub dowolnego środowisko zgodne z wytycznymi NETWM) zyskuje nieco współczesnych odruchów zarządzania oknami. Jak uwspółcześnić nieco np. Xfce4? Bardzo prosto.

Należy zainstalować Skippy-XD, którego rozwoju ostatnio podjął się na nowo Richard Grenville. W Ubuntu (a konkretniej Xubuntu lub dystrybucjach pochodnych), Mincie (Mint Xfce) należy dodać do systemu repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:landronimirc/skippy-xd-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install skippy-xd

Użytkownicy Manjaro lub Arch Linuksa (i pochodnych) korzystają z repozytorium AUR:

yaourt -S skippy-xd-git

Po zainstalowaniu musimy Skippy-XD skonfigurować. Na szczęście, autor dostarcza przykładową konfigurację, zupełnie użyteczną – należy ją pobrać i umieścić w katalogu ~/.config/skippy-xd (który musimy utworzyć):

mkdir -p ~/.config/skippy-xd
wget https://raw.github.com/richardgv/skippy-xd/master/skippy-xd.sample.rc -O ~/.config/skippy-xd/skippy-xd.rc

Gdybyśmy chcieli coś poprawiać, to należy wyedytować utworzony plik ~/.config/skippy-xd/skippy-xd.rc.

W porządku – mamy program, mamy konfigurację, co dalej? Otóż teraz musimy poinformować nasz system, że chcemy go wywołać pożądanym skrótem klawiszowym (najprościej). W tym celu udajemy się w Menadżer Ustawień -> Klawiatura -> Skróty klawiszowe. Oczywiście dodajemy nowy skrót i jako polecenie jakie ma się uruchomić wpisujemy (wklejamy):

skippy-xd --activate-window-picker

Zatwierdzamy i wybieramy skrót klawiszowy (u mnie klawisz Super L (klawisz Windows) – niech się do czegoś w końcu przyda).

Zanim radośnie rzucimy się do testowania tego ustawienia, musimy poznać pewne założenie – otóż Skippy-XD potrafi i może być uruchomiony w trybie daemona, w którym to trybie spokojnie czeka sobie na wywołanie z powyższym parametrem activate-window-picker. A my nie uruchomiliśmy jeszcze tego daemona:

skippy-xd --start-daemon&

I teraz możemy testować. Aby nie wpisywać za każdym razem tego polecenia, należy dodać je do programów startowych – Menadżer Ustawień -> Sesja i Uruchamianie -> Uruchamiane programy

Do pełni szczęście może brakować tylko reakcji Skippy-XD na ruch wskaźnika myszki w konkretny rejon ekranu. To zadanie domowe – ambitni mogą wykonać je z wykorzystaniem programu EasyStroke lub Brightside

0

7 komentarzy

  1. W arch AUR jest jedynie skippy-xd-git i skippy, przy czym ten drugi cos sie wywala przy pobraniu

  2. Wielkie dzięki tego mi właśnie brakowało. Jestem przyzwyczajony do bajerów z KDE, ale niestety na laptopie, starym DELLU już nie chodzi ono tak fajnie jak na domowym kompie, dlatego używam dużo szybszego Xubuntu, I tej funkcji zawsze mi w nim brakowało

  3. #!/bin/sh ; skippy-xd –start-daemon 2>&1 >/dev/null & (i dopiero skrypt sh zadzial podany w autostart sesji)

  4. Nutka nowoczesności,to to,co dopełnia moje konserwatywne środowisko,zresztą z powodzeniem.
    Pytanie tylko,jak zrobić,aby wyświetlały się okna ze wszystkich obszarów roboczych,i aby po kliknięciu na dane okno,było ono przywracane na swoim obszarze roboczym?
    działa wspaniale,ale niestety wyświetlaja mi sie okna tylko z bieżącego obszaru…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.