W paru słowach o zdjęciach – pyExifToolGui 0.6

Jeżeli ktokolwiek uważa, że opisany przeze mnie wcześniej Photini uwłacza jego (użytkownika) ambicjom w zakresie edycji danych Exif zdjęć, to czas na poważniejsze zabawy. Edytor o egzotycznej nazwie pyExifToolGui wzbogaca nasz warsztat o dostęp i możliwość zmiany najmniej znanych tagów zaszytych przy naszych kadrach. A jest co wypełniać i poprawiać – począwszy od typowych informacji o obrazie, autorze, tagach, parametrach z jakimi wykonano zdjęcie, czasie, aż po geotagi i ich synchronizację w zdjęciach z logiem zapisanym przez urządzenie GPS.

pyExifToolGui 0.6
pyExifToolGui 0.6
Opcji w programie jest tyle, że po zainstalowaniu zalecam zapoznanie się z jego podręcznikiem (Help->Manual). Ilość danych jakimi zostaniemy uraczeni po wczytaniu do programu zdjęć może przytłoczyć nawet najtwardszych zawodników – i nad każdym z pól mamy kontrolę i możliwość edycji. Oczywiście najciekawsze dla wielu mogą okazać się geotagi i synchronizacja kadrów ze ścieżką z pliku GPS’a. Exif, Xmp, GPano , geotagi, profil ICC – jeżeli ktoś wie, czego szuka, z pewnością odnajdzie to w tym programie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż program nie oferuje zbyt bogatej automatyki. W zasadzie – nie oferuje jej wręcz w ogóle.

Po zainstalowaniu programu będzie wymagana mała interwencja ze strony użytkownika. Jeżeli używamy pyExifToolGui po raz pierwszy, będzie on chciał stworzyć swój plik konfiguracyjny w lokalizacji ~/.pyexiftoolgui/, by następnie obwieścić (jeżeli uruchomimy program w terminalu), że nie ma takiego pliku. Rozchodzi się konkretnie o brak katalog .pyexiftoolgui, który musimy utworzyć ręcznie (mkdir ~/.pyexiftoolgui).

Program w wersji dla Ubuntu 14.04 i Mint 17 znajdziemy w repozytorium Lffl:

sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/lffl
sudo apt-get update
sudo apt-get install pyexiftoogui
 

0