GNOME 3.13 zmienia domyślne szaty

Od premiery GNOME 3.13 upłynęło już parę dni, jednak może nie wszyscy zauważyli istotną zmianę jaką wnosi to wydanie. Mianowicie, GNOME 3.13 porzuca stary domyślny motyw graficzny Raleigh i od tej pory będzie się prezentowało upiększone motywem Adwaita. Będąc szczerym, to żadna dystrybucja nie pokusiła się jeszcze o wdrożenie 3.13 jako swojego domyślnego środowiska, a nawet jeśli, to dystrybucje zwykle ustawiają swoje własne tematy graficzne i ew. zmian i tak nie dostrzeżemy – poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy do głosu dochodzi ‘fabryczny’ temat środowiska. Dużo szumu o nic? Nie tak do końca…

-#define DEFAULT_THEME_NAME “Raleigh”
+#define DEFAULT_THEME_NAME “Adwaita”

Na powyższą zmianą wiele osób czekało jak na wybawienie, gdyż leciwy motyw Raleigh najlepsze lata ma za sobą i estetyką wizualną straszy niczym bohomaz ze ścian jaskini. Miał on jednak kilka cech, które pozwoliły mu długo dzierżyć pałeczkę domyślnego tematu w środowisku GNOME – nie wymagał dodatkowych silników tematycznych, nie zużywał za dużo zasobów, był prosty. Lecz w momentach gdy pojawiał się przed oczyma użytkowników, po prostu straszył:

Raleigh R.I.P.
Raleigh R.I.P.

Jak wspomniałem, zwykle nie mieliśmy do czynienia z tym motywem, dopóki nie nastąpiły jakieś problemy (np. po zmianie tematu graficznego w Mincie i użyciu programów wymagających praw roota, lub na innych platformach gdzie zmiana tematu GTK+ nie była taka oczywista i prosta).

Motyw Adwaita natomiast, przez wiele miesięcy (by nie napisać lat) czekał na swoją szansę. Obecnie stało się to możliwe dzięki spełnieniu powyższych trzech kryteriów, które spełniał Raleigh. Głównym hamulcem było spełnienie warunku niezależności od zewnętrznego silnika graficznego i po przepisaniu Adwaita z użyciem CSS (zalecana przez GNOME technika tworzenia tematów), nic nie stało na przeszkodzie i epokowej zmianie. Od tej pory, niezależnie od platformy na jakiej uruchomimy program popełniony w GTK+, będzie miał on wygląd przystający do epoki:

Adwaita - nowa jakość
Adwaita – nowa jakość

Czy docenią to pokolenia, które wychowały się na estetyce okien rodem z 98/XP lub właśnie Raleigh? Trudno powiedzieć, lecz na podnoszenie poprzeczki wizualnej estetyki nigdy za późno. 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.