Stylowa praca z Darktable

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do korzyści wynikających z używania stylów, szczególnie w programach tak przepakowanych opcjami jak edytor RAWów Darktable. Zebranie pod sugestywną nazwą aktywnych modułów i ich parametrów to ewidentna oszczędność czasu przy późniejszej edycji. Jednak, najpierw trzeba opracować i wymyślić co i jak chcemy poustawiać. A co, jeżeli akurat brakuje nam inwencji, albo cierpliwości? Wtedy możemy skorzystać z nowo utworzonego repozytorium zawierającego na chwilę obecną niemal 110 gotowców dla Darktable.

Style, style, wszędzie style
Style, style, wszędzie style
Zasada korzystania z dtstyle.net jest prosta – podglądając cztery przykładowe fotografie poddane działaniu konkretnych ustawień, odnajdujemy odpowiadający nam styl i pobieramy plik .dstyle. Następnie dodajemy go do Darktable (stół podświetlany -> prawy panel -> style -> importuj). Gotowe.

Mało tego, jeżeli zechcemy podzielić się swoją twórczością z innymi, w podobnie łatwy sposób prześlemy do repozytorium własne ustawienia. Tworzymy styl (stół podświetlany -> prawy panel -> style -> utwórz), nadajemy mu nazwę oraz które moduły mają zastać w nim uwzględnione. Kolejno wybieramy ‚eksportuj’ i zapisany na dysku plik .dstyle wgrywamy poprzez formularz na dstyle.net.

Prosto, łatwo i przyjemnie, a tym samym dstyle.net ma szanse stać się największą biblioteką z przeróżnymi ustawieniami do wykorzystania przez każdego fotografa. Apetyt rośnie w miarę jedzenie i już teraz chętnie widziałbym posegregowanie materiału wg. jakichś kryteriów (b/w, kolor, itp.), jak też zaznaczenie do jakiej wersji Darktable dany styl pasuje (obecnie przy importowaniu stylu otrzymamy informację, że w naszej wersji Darktable nie mamy takiego modułu, albo coś jest nie tak z parametrami). Udanego tworzenia i korzystania.  

0

1 Response

  1. Jakie to piękne… Czy Autor wie coś nt. czegoś podobnego dla RawTherapee, któregom fanem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.