przystajnik

Stylowa praca z Darktable

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do korzyści wynikających z używania stylów, szczególnie w programach tak przepakowanych opcjami jak edytor RAWów Darktable. Zebranie pod sugestywną nazwą aktywnych modułów i ich parametrów to ewidentna oszczędność czasu przy późniejszej edycji. Jednak, najpierw trzeba opracować i wymyślić co i jak chcemy poustawiać. A co, jeżeli akurat brakuje nam inwencji, albo cierpliwości? Wtedy możemy skorzystać z nowo utworzonego repozytorium zawierającego na chwilę obecną niemal 110 gotowców dla Darktable.

Style, style, wszędzie style

Style, style, wszędzie style

Zasada korzystania z dtstyle.net jest prosta – podglądając cztery przykładowe fotografie poddane działaniu konkretnych ustawień, odnajdujemy odpowiadający nam styl i pobieramy plik .dstyle. Następnie dodajemy go do Darktable (stół podświetlany -> prawy panel -> style -> importuj). Gotowe.

Mało tego, jeżeli zechcemy podzielić się swoją twórczością z innymi, w podobnie łatwy sposób prześlemy do repozytorium własne ustawienia. Tworzymy styl (stół podświetlany -> prawy panel -> style -> utwórz), nadajemy mu nazwę oraz które moduły mają zastać w nim uwzględnione. Kolejno wybieramy ‚eksportuj’ i zapisany na dysku plik .dstyle wgrywamy poprzez formularz na dstyle.net.

Prosto, łatwo i przyjemnie, a tym samym dstyle.net ma szanse stać się największą biblioteką z przeróżnymi ustawieniami do wykorzystania przez każdego fotografa. Apetyt rośnie w miarę jedzenie i już teraz chętnie widziałbym posegregowanie materiału wg. jakichś kryteriów (b/w, kolor, itp.), jak też zaznaczenie do jakiej wersji Darktable dany styl pasuje (obecnie przy importowaniu stylu otrzymamy informację, że w naszej wersji Darktable nie mamy takiego modułu, albo coś jest nie tak z parametrami). Udanego tworzenia i korzystania.  

Post navigation

1 comment for “Stylowa praca z Darktable

  1. cube
    15 czerwca, 2014 at 19:24

    Jakie to piękne… Czy Autor wie coś nt. czegoś podobnego dla RawTherapee, któregom fanem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »