Ubuntu 14.04 z globalnie lokalnym menu

Niektóre innowacje wprowadzone w środowisku Unity czasem wychodzą bokiem bezsilnym użytkownikom. Niemniej, niekiedy Canonical rewiduje swoje poglądy co do funkcjonalności Unity – i tak też jest tym razem. W wydaniu 14.04 LTS do łask ponownie powróci lokalne menu dla programów. Zamiast na głównym górnym panelu, będziemy je mieli pod ręką – na belce okna. Oczywiście nie można tego nazwać też krokiem wstecz w porównaniu do staromodnego menu pod belką. Można wiele zarzucić Ubuntu – ale nowe menu wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Niestety, domyślnie w Ubuntu będzie nadal aktywowane globalne menu, wyświetlające się na panelu. W celu przestawienia się na tryb lokalny, należy udać się do Ustawień Systemu -> Wygląd -> Zachowanie. Zalet takiego rozwiązania chyba nie muszę dobitnie wyliczać – z pewnością docenią to osoby używające wielkopowierzchniowych monitorów, którzy dziennie pokonywali wskaźnikiem myszy całe kilometry w celu wywołania menu na górnej belce. Dla pracujących na niewielkich monitorkach i urządzeniach przenośnych opcją pozostaje nadal globalne menu.

Co ciekawe, zamysł tego rozwiązania pojawił się stosunkowo dawno temu, bo już przy 12.04 LTS. Lecz konieczność oglądania się na technologie schodzące ze sceny (GTK2) uniemożliwiły szybką i bezpolesną implementację. Obecnie z GTK3 sprawa stała się prostsza i skwapliwie zostało to wykorzystane przez deweloperów.

A tak poza tym, to nie ukrywam, że chętnie zobaczyłbym takie rozwiązanie w środowisku Xfce i dedykowanym menadżerze okien Xfwm.
 

0