Odzyskiwanie mienia straconego – QPhotoRec 0.1

PhotoRec-logo Programu TestDisk nie trzeba przedstawiać osobom, które przeżyły katastrofę danych zgromadzonych na jakimkolwiek nośniku. Integralną częścią tego programu (jak i obrazu LiveCD TestDisk) jest też narzędzie PhotoRec, będące wyspecjalizowanym ratownikiem wszelkich plików graficznych, wideo, dokumentów i archiwów. Szczególnie odzyskiwanie zdjęć z kart pamięci jest przydatną funkcją nie tylko dla zwykłego użytkownika, ale i roztargnionego fotografa. Niemniej, skuteczność wspomnianych narzędzi kryje się pod enigmatyczną dla wielu osób formą tekstowej obsługi. Dlatego wybawieniem należy nazwać QPhotoRec, który może w niewyszukanej i słabo rozwijanej formie, ale umożliwia jednak obsługę odzyskiwania plików przy pomocy myszki i graficznego interfejsu.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że wszyscy tak przyzwyczaili się do profesjonalnie obsługi PhotoRec z poziomu linii komend, że mało kto zwróca uwagę na parametr ‚–enable-qt’, który użyty podczas kompilacji PhotoRec umożliwia użycie wspomnianego QPhotoRec (który wtedy jest też wynikiem kompilacji). Dlatego, o dziwo, na próżno szukać tego programu w repozytoriach – twórcy paczek zbyt mocno wzięli sobie do serca słowa autorów TestDisk/PhotoRec, że graficzna nakładka nie jest zbyt użyteczna w obecnej formie. Może to i prawda, lecz pobieżne testy pokazują, że program radzi sobie całkiem nieźle, choć może w podstawowym zakresie czynności. Wybieramy zatem partycję/nośnik z którego chcemy wyodrębnić skasowane i ponownie odnalezione pliki, wskazujemy miejsce ich docelowego zapisu (ważne – musi to być inna partycja/nośnika niż ta, z której odzyskujemy) i uruchamiamy poszukiwania. Efekty w postaci ponownie przywróconych do życia plików odnajdziemy w wybranej przez nas lokalizacji. Ot, wszystko.

QPhotoRec - ratunek w formie graficznej
QPhotoRec – ratunek w formie graficznej
QPhotoRec - ratunek w formie graficznej
QPhotoRec – ratunek w formie graficznej

Z pewnością w bardziej skomplikowanych scenariuszach, powyższe może być mało użyteczne i będziemy musieli sięgnąć po bardziej wysublimowane metody ratowania naszych zasobów – a to wszystko przy pomocy samego TestDisk oraz PhotoRec.

Program pobieramy w formie paczki .deb z tej strony. Dopóki ktoś porządnie nie skompiluje tego programu, skazani jesteśmy na tę 32bitową wersję, na potrzebny której w systemach 64bit musimy doinstalować 32bitowe libqtgui (sudo apt-get install libqtgui:i386). 

0