przystajnik

Z karty na dysk w okamgnieniu – Rapid Photo Downloader 0.4.7

rapid-photo-downloaderPrzypuszczalnie niedługo nastanie czas, że dzieci będą się rodziły z zakodowaną w genach umiejętnością kopiowania plików z karty pamięci na dysk. Niestety nasze pokolenie jest jeszcze w tym zakresie nieco ułomne i musi się wspomagać programistycznymi zdobyczami cywilizacyjnymi, takimi jak Rapid Photo Downloader 0.4.7. Ten świetny program do zorganizowanego kopiowania zdjęć z naszych aparatów, w nowej odsłonie przynosi jedną miłą nowinkę – poprawia błąd, który uniemożliwiał uruchomienie programu na wersjach Ubuntu wyższych niż 12.04.

Rapid Photo Downloader to narzędzie które samodzielnie wykryje podłączony nośnik ze zdjęciami (karta pamięci, aparat foto) lub pozwoli nam wybrać ręcznie lokalizację z naszymi kadrami i w elegancki i usystematyzowany sposób przeniesie je lub skopiuje do wskazanego punktu przeznaczenia. Nad sprawnością całego procesu czuwają rozbudowane opcje, w których możemy dowolnie modyfikować ew. zmianę nazwy docelowych plików (data, nazwa pliku, metadane exif, sekwencje, etykieta), sposób tworzenia katalogów i podkatalogów w celu posortowania kopiowanych zdjęć (wg. daty, metadanych, itp.) i wiele innych. Przezornych uraduje możliwość jednoczesnego automatycznego wykonywania kopii bezpieczeństwa kopiowanych plików, a uwielbiających pełną automatykę możliwość automatycznego uruchomienia procesu kopiowania po podłączeniu nośnika, jak też jego samoczynne odmontowanie po skończonym procesie.

Rapid Photo Downloader - kopiowanie pod specjalnym nadzorem

Rapid Photo Downloader – kopiowanie pod specjalnym nadzorem

Niestety, nie obyło się w tym wydaniu bez błędów, a przynajmniej tego który odkryłem. Mianowicie program nie sprawdza, czy ilość wolnego miejsca w docelowej lokalizacji pomieści nasze pliki i w przypadku, gdy miejsca jest za mało, program robi zdziwioną minę. Błąd został już zgłoszony, zatem na poprawkę wystarczy zaczekać.

Wydanie 0.4.7 to przede wszystkim naprawione błędy, ale i obsługa plików audio nagrywanych przez Canon 1D oraz współpraca z Solid w KDE. Aby zainstalować program, możemy posłużyć się rozbudowanym opisem na stronie projektu (sporo dystrybucji), lub dodać do systemu repozytorium PPA (dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04/13.10, Minta 13/14/15/16 i pochodnych):

sudo add-apt-repository ppa:dlynch3/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install rapid-photo-downloader
 

Post navigation

Translate »