LightZone 4.1 – pierwsza Beta nowego etapu

lightzone3Osoby śledzące rozwój edytora zdjęć Lightzone już o tym wiedzą, jednak dla innych nowością będzie pojawienie się pierwszej Bety wersji 4.1, która wyznacza nowy rozdział na drodze rozwoju tego program. Po usamodzielnieniu się projektu w wersji 4.0 i oderwaniu od komercyjnej spuścizny wydań sygnowanych przez nieistniejącą już firmę Lightcraft, teraz nadszedł czas na nowe, autorskie rozwiązania i narzędzia. Innymi słowy – Lightzone wyłącza autopilota i rozpoczyna samodzielny lot trasą wytyczoną przez pomysłowość deweloperów i oczekiwania użytkowników.

Zanim jednak Lightzone 4.1 dojrzeje do stabilnej formy, wymagane jest minimum dobrej woli użytkowników, którzy zechcą pobrać i przetestować udostępnioną wersję beta. Ponieważ ekipa sprawcza dba o dobrą markę programu, testowa wersja jest udostępniana w pierwszej kolejności zarejestrowanym i zgadzającym się na testy użytkownikom. Niemniej, dostęp do niej jest ogólny, trzeba tylko umiejętnie odnaleźć informacje nt. repozytoriów i sposobie instalacji pod Linuksem.

Lightzone 4.1 Beta - po lewej widoczne nowe/stare narzędzia
Lightzone 4.1 Beta – po lewej widoczne nowe/stare narzędzia

Zmiany jakich doświadczą wszyscy odważnie betatesterzy to innowacje w interfejsie programu, polegają na polepszeniu czytelności fontów (wygładzanie, rozmiar) oraz aktywny scroll w myszce, operujący zbliżeniami (ctrl+kółko) oraz położeniem (shift/alt+kółko) aktywnego fragmentu obrazu. Pojawiły się też nowe/stare narzędzia, do których dotrzemy używając odpowiedniego stylu (lewa strona ekranu). Stary mikser kanałów widnieje w Black & White -> Channel Mixer, filtr górnoprzepustowy w Detail Enhancement -> High – Pass Filter, oraz poprzedni maper kolorów w Hight Contrast -> Tone Mapper. Rozwiązano też linuksowy problem z biblioteką liblzma (problemy przy instalacji). Lightzone 4.1 Beta zbudowany jest w oparciu o najnowszy dcraw 9.19, zatem nie są dla nich tajemnicą zdjęcia z nowych modeli aparatów.

Zmian choć wydają się niepozorne, stanowią ważny punkt przejściowy w utrzymaniu oryginalnej tożsamości Lightzone. Tradycjonaliści chętnie bowiem widzieliby Lightzone w formie kopii Lightrooma albo Darktable, co z punktu rozwoju jest nierozsądne. Twórcy zdają sobie z tego sprawę i podkreślają odmienny charakter obsługi programu jak i przepisów na obróbkę zdjęć – i osobiście ogromnie mi to odpowiada.

A przepis na instalację programu w Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 i pochodnych to:

sudo wget -O - http://download.opensuse.org/repositories/home:/ktgw0316:/LightZone:/lightzone-testing/xUbuntu_13.04/Release.key | sudo apt-key add -
sudo sh -c "echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/ktgw0316:/LightZone:/lightzone-testing/xUbuntu_13.04/ ./' > /etc/apt/sources.list.d/lightzone-testing.list" 
sudo apt-get update 
sudo apt-get install lightzone

W przypadku konieczności powrotu do poprzedniej wersji, wystarczy usunąć repozytorium testowe zapisane w /etc/apt/source.list.d/lightzone-testing.list

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.