Whisker Menu dla Xfce4

whisker_logo Wiele rzeczy może się podobać w Xfce, ale stosunkowo zachowawcze menu tego środowiska graficznego nie nadąża za wymogami obecnych czasów. Do podobnej konkluzji doszedł zapewne Graeme Gott i postanowił rozruszać skostniałe struktury środowiska. I tak powstało Whisker Menu, bogate ale minimalistyczne menu godne założeń Xfce4.

To w zasadzie cała historia, bo wraz z projektem Whisker Menu nie idą jakieś wybitne innowacje. Lecz na tle wielu rozwiązań, tym razem mamy do czynienia z funkcjonalnym apletem dla panelu Xfce4, integrującym się jak należy. Do tego apletem szybko działającym i niezbyt łasym na zasoby naszej maszyny. Cała różnica w podejściu do tematu najważniejszego przycisku w systemie polega na wprowadzeniu w Whisker Menu dwóch kolumn, jednej z kategoriami (w tym np. Ulubione, Ostatnio Używane) a drugiej z przynależnymi doń programami. Oprócz tego zobaczymy też pasek do szybkiego wyszukiwania oraz przyciski sesyjne.

Whisker Menu - menu takie jak powinno być
Whisker Menu – menu takie jak powinno być

Sympatycznym niuansem jest widywane w bardziej rozbudowanych starterach szybkie dodawanie programu do panelu, pulpitu lub Ulubionych. Wystarczy kliknąć na wybranej pozycji w menu prawym przyciskiem i wybrać stosowną opcję. Gdyby tego było mało, to grupę Ulubionych możemy posortować wedle własnego uznania, przeciągając je na pożądane miejsce.

Wychodzi na to, że teoretycznie minimalistyczne Whisker Menu zostało całkiem nieźle obdarzone w funkcje. Z pewnością jest wartą rozważenia alternatywą dla tradycyjnego menu systemowego. A jego przetestowanie jest banalne, gdyż po zainstalowaniu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na panelu, wybrać Panel -> Dodaj Aplet i z listy wybrać Whisker Menu.

Aby zainstalować program w Xubuntu 12.04/12.10/13.04 oraz Mint 13/14/15 Xfce należy:

sudo add-apt-repository ppa:gottcode/gcppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install xfce4-whiskermenu-plugin

Autor przygotował również paczki dla Debiana 7, Fedory 18, 19 a także openSUSE 12.2, 12.3. Po więcej informacji należy się udać pod ten link

0