przystajnik

Optymalizacja wektorowa – SVG Cleaner 0.5.1

svgcleaner Dobrobyt rozleniwia i wyłącza instynkt samozachowawczy, a nieprzepastne dyski 1T, chmury i inne osiągnięcia cywilizacyjne tylko wzmacniają stan ogłuszenia technologiami. Nic dziwnego zatem, że w takich okolicznościach mało kto przejmuje się niegdyś powszechnym terminem optymalizacji. Na tle powyższego SVG Cleaner stanowi dzieło niemal wybitne, bo autorzy postawili sobie za cel zoptymalizowanie popularnych grafik wektorowych zapisanych w formacie SVG.

Pliki SVG spotykamy coraz częściej – czy to jako ikony programów, zestawy ikon systemowych, lub spopularyzowane ostatnio przez HTML5 elementy grafiki i animacji na stronach WWW. Zatem co najmniej na potrzeby sieci warto zadać sobie trud zoptymalizowania i zmniejszenia objętości tych plików. Przeliczanie, ile można na tym zaoszczędzić ułatwia sam SVG Cleaner wyświetlający procent oszczędności. A ja dla wprowadzenia elementu zastanowienia dodam, że z grafikę o objętości 1.4MB udało mu zmieścić w 14KB. Nie do wiary?

Prace porządkowe pod nadzorem SVG Cleaner 0.5.1

Prace porządkowe pod nadzorem SVG Cleaner 0.5.1

Optymalizacja polega na usunięciu z pliku zbędnych lub nadmiarowych elementów i atrybutów, które nie wpływają bezpośrednio na końcowy wygląd wektorowej grafiki. Nie mamy tutaj do czynienia z jakąś kompresją stratną, gdyż efekt końcowy w zamierzeniu ma pozostać taki sam jak oryginał, a mając w programie podręczny podgląd plików sami możemy się o tym przekonać. Należy jednak uważać z oceną, gdyż wewnętrzny podgląd generowany jest za pomocą biblioteki QtSvg, która wspiera nieco zubożony o zaawansowane elementy standard SVG 1.2 Tiny.

Program posiada bogaty panel ustawień, w którym samodzielnie ustalimy które elementy mają być usuwane z plików, a które nie. Odkryjemy tam również opcje kompresji (svgz) plików wyjściowych, ilość rdzeni procesora zaangażowanych w proces i inne. SVG Cleaner działa na zasadzie obróbki masowej, dlatego praca z nim polega na wskazaniu katalogu zawierającego pliki svg, wskazania katalogu gdzie mają zostać zapisane pliki zoptymalizowane i uruchomieniu kolejki. A efekty momentami dają faktycznie do myślenia.

Gdyby ktoś zechciał uporządkować swoją kolekcję plików SVG, program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04 oraz Minta 13/14/15 uda się zainstalować po dodaniu do systemu autorskiego repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:svg-cleaner-team/svgcleaner
sudo apt-get update
sudo apt-get install svgcleaner
 

Post navigation

1 comment for “Optymalizacja wektorowa – SVG Cleaner 0.5.1

  1. knezmej
    2 lipca, 2013 at 0:31

    Dziękuję! Silnie przydatne.

    Przedstawiony program: svgcleaner czyści i zmniejsza lepiej od scour.py.

    Czy szanowny Autor sprawdzał czy svgcleaner usuwa animacje? oraz jak traktuje inkscape’owe koła?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »