Optymalizacja wektorowa – SVG Cleaner 0.5.1

svgcleaner Dobrobyt rozleniwia i wyłącza instynkt samozachowawczy, a nieprzepastne dyski 1T, chmury i inne osiągnięcia cywilizacyjne tylko wzmacniają stan ogłuszenia technologiami. Nic dziwnego zatem, że w takich okolicznościach mało kto przejmuje się niegdyś powszechnym terminem optymalizacji. Na tle powyższego SVG Cleaner stanowi dzieło niemal wybitne, bo autorzy postawili sobie za cel zoptymalizowanie popularnych grafik wektorowych zapisanych w formacie SVG.

Pliki SVG spotykamy coraz częściej – czy to jako ikony programów, zestawy ikon systemowych, lub spopularyzowane ostatnio przez HTML5 elementy grafiki i animacji na stronach WWW. Zatem co najmniej na potrzeby sieci warto zadać sobie trud zoptymalizowania i zmniejszenia objętości tych plików. Przeliczanie, ile można na tym zaoszczędzić ułatwia sam SVG Cleaner wyświetlający procent oszczędności. A ja dla wprowadzenia elementu zastanowienia dodam, że z grafikę o objętości 1.4MB udało mu zmieścić w 14KB. Nie do wiary?

Prace porządkowe pod nadzorem SVG Cleaner 0.5.1
Prace porządkowe pod nadzorem SVG Cleaner 0.5.1

Optymalizacja polega na usunięciu z pliku zbędnych lub nadmiarowych elementów i atrybutów, które nie wpływają bezpośrednio na końcowy wygląd wektorowej grafiki. Nie mamy tutaj do czynienia z jakąś kompresją stratną, gdyż efekt końcowy w zamierzeniu ma pozostać taki sam jak oryginał, a mając w programie podręczny podgląd plików sami możemy się o tym przekonać. Należy jednak uważać z oceną, gdyż wewnętrzny podgląd generowany jest za pomocą biblioteki QtSvg, która wspiera nieco zubożony o zaawansowane elementy standard SVG 1.2 Tiny.

Program posiada bogaty panel ustawień, w którym samodzielnie ustalimy które elementy mają być usuwane z plików, a które nie. Odkryjemy tam również opcje kompresji (svgz) plików wyjściowych, ilość rdzeni procesora zaangażowanych w proces i inne. SVG Cleaner działa na zasadzie obróbki masowej, dlatego praca z nim polega na wskazaniu katalogu zawierającego pliki svg, wskazania katalogu gdzie mają zostać zapisane pliki zoptymalizowane i uruchomieniu kolejki. A efekty momentami dają faktycznie do myślenia.

Gdyby ktoś zechciał uporządkować swoją kolekcję plików SVG, program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04 oraz Minta 13/14/15 uda się zainstalować po dodaniu do systemu autorskiego repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:svg-cleaner-team/svgcleaner
sudo apt-get update
sudo apt-get install svgcleaner
 

0