Obywatelu, skalibruj swoje obiektywy

lensfunJednym z oczekiwań wobec najnowszych programów do obróbki zdjęć jest inteligenta obsługa obiektywów. Jak wiadomo każde szkło ma swoje niuanse, które wymagają najlepiej automatycznego programowego potraktowania, choćby w celu zaoszczędzenia czasu. Dla Linuksa taką bazą autokorekcyjnych danych stała się biblioteka Lensfun, lecz cudów nie ma – by dany obiektyw mógł być przez nią odpowiednio potraktowany, ktoś musi wykonać jego korekcję i wprowadzić odpowiednie dane. Zadanie przerastające możliwości zwykłego użytkownika? Z pewnością. Lecz nie w przypadku, gdy ktoś deklaruje wykonanie tego zadania, a jedyne co musimy zrobić, to udostępnić odpowiednie zdjęcia. Takie jest właśnie założenie tego serwisu.

Wspomniana strona to doskonała okazja, by doczekać się w końcu automatycznej korekcji obiektywów, których do tej pory nie potrafiły rozpoznać takie programy jak Darktable, Rawstudio, digiKam i tak dalej. Do tego celu musimy zapoznać się z opisem jak przygotować zdjęcia, spreparować odpowiednie archiwum i przesłać je za pośrednictwem formularza na witrynie. Całą resztą zajmie się autor, Torsten Bronger, który lojalnie informuje, że przesłany materiał zostanie zmagazynowany na jego komputerze w ramach dokonania na jego podstawie kalibracji obiektywu, którym dane zdjęcia zostały wykonane (a efekt zostanie włączony do biblioteki Lensfun). Zdjęcia bez zgody autora nie zostaną wykorzystanie nigdzie indziej.

Jaki są wymagania wobec zdjęć które udostępnimy? W celu korekcji geometrii, musimy posiadać zdjęcie wykonane z odległości co najmniej 3 metrów, na którym można wyodrębnić prostą poziomą linię biegnącą od lewa na prawo (lub na odwrót). Idealnie byłoby też posiadać w kadrze drugą taką linię mniej więcej w 1/3 wysokości zdjęcia. Oczywiście należy wyłączyć wszelkie korekcje w aparacie (niektóre modele potrafią stosować takową nawet dla formatu RAW). Jeżeli wykonujemy testowe zdjęcie obiektywem zmiennoogniskowym, zadbajmy, by archiwum posiadało co najmniej pięć ujęć łącznie z wartościami skrajnymi ogniskowej.

Aby uzyskać korekcję aberracji chromatycznej, wykonane zdjęcie musi posiadać ostre, mocno kontrastowe krawędzie. Dobrze byłoby zapoznać się z poradnikiem autora, który wyjaśnia również, jak skutecznie przygotować materiał dla korekty winietowania. Oczywiście wszystkie zdjęcia powinny posiadać dane EXIF.

I to wszystko, by baza Lenfun rosła ku uciesze i wygodzie wszystkich użytkowników.
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.