Conky Manager dla dekoratorów pulpitu

conky01Wiele razy z rozmarzeniem patrzyliśmy na efektownie wyglądające zrzuty ekranu, gdzie oprócz intrygującej tapety na pulpicie, Linux prezentował niekiedy w zachwycającej formie różne parametry z systemu. Taki wymalowane biurka są możliwe dzięki programowi Conky, który jednak tak skutecznie chowa swoje walory za formą skryptu z tysiącem parametrów, że tylko najwytrwalsi są w stanie zmusić go do wyświetlenia czegokolwiek. Oprócz rzeczonego skryptu, dochodzi samo uruchomienie Conky z interesującą nas konfiguracją oraz zmuszenie go do startu wraz z systemem, itp. W tym momencie większość osób znajduje sobie lepsze zajęcie, a ciekawe formy Conky leżą odłogiem. I dlatego brakowało takiego narzędzia graficznego jak Conky Manager.

Conky rozciągnięty na biurku
Conky rozciągnięty na biurku
Conky Manager robi to, czego można się spodziewać po nazwie tego programu – ułatwia nam zawiadywanie tematami dla Conky, jednocześnie ułatwiając wypoziomowanie i wypionowanie ich na biurku, określenie przeźroczystości, wielkości, itp. Zadba też, by Conky uruchamiał się automatycznie po starcie systemu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, Conky Manager posiada w podstawowej instalacji pięć wbudowanych konfiguracji dla dekoratora pulpitów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dokooptować do niego kolejne ściągnięte z internetu – z zachowaniem pewnych wymogów programu.

Aby wdrożyć jakąś konfigurację z zewnątrz, należy pamiętać, że wszystkie podstawowe pliki .conkyrc (mogą się nazywać inaczej) musimy umieścić w katalogu ~/conky-manager/themes/nazwa_tematu/config/. Dobrze, by taki temat nie zawierał ścieżek bezwzględnych. Jeżeli dany skrypt wymaga fontów, umieszczamy je w katalogu ~/.fonts lub podkatalogu ~/conky-manager/fonts. Wszystkie te kombinacje są w celu, aby w jakiś sposób ujednolicić cudaczne niekiedy pomysły na skrypty Conky. Nie ma też gwarancji, że każdy ściągnięty temat zadziała z Conky Manager, właśnie w związku ze zbyt dużą inwencją autorów.

Conky i reszta
Conky i reszta
Jednak aby ułatwić życie i na tym etapie, dostępne już jest bogate archiwum z przeróżnymi konfiguracjami Conky. Zostały one dostosowane na potrzeby Conky Managera i wystarczy je pobrać i odpowiednio rozpakować do swojego katalogu domowego. Po otworzeniu archiwum zawarte w nim katalogi .Conky, .conky, .fonts rozpakowujemy wprost do katalogu domowego (~/), a themes do ~/conky-manager.

Conky #1
Conky #1
Conky #2
Conky #2

Aby zdobyć szlify dekoratora pulpitów, wystarczy dodać do systemu PPA zawierające Conky Manager dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Minta 13/14/15 i pochodnych:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install conky-manager

 

0