Conky Manager dla dekoratorów pulpitu

conky01Wiele razy z rozmarzeniem patrzyliśmy na efektownie wyglądające zrzuty ekranu, gdzie oprócz intrygującej tapety na pulpicie, Linux prezentował niekiedy w zachwycającej formie różne parametry z systemu. Taki wymalowane biurka są możliwe dzięki programowi Conky, który jednak tak skutecznie chowa swoje walory za formą skryptu z tysiącem parametrów, że tylko najwytrwalsi są w stanie zmusić go do wyświetlenia czegokolwiek. Oprócz rzeczonego skryptu, dochodzi samo uruchomienie Conky z interesującą nas konfiguracją oraz zmuszenie go do startu wraz z systemem, itp. W tym momencie większość osób znajduje sobie lepsze zajęcie, a ciekawe formy Conky leżą odłogiem. I dlatego brakowało takiego narzędzia graficznego jak Conky Manager.

Conky rozciągnięty na biurku
Conky rozciągnięty na biurku
Conky Manager robi to, czego można się spodziewać po nazwie tego programu – ułatwia nam zawiadywanie tematami dla Conky, jednocześnie ułatwiając wypoziomowanie i wypionowanie ich na biurku, określenie przeźroczystości, wielkości, itp. Zadba też, by Conky uruchamiał się automatycznie po starcie systemu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, Conky Manager posiada w podstawowej instalacji pięć wbudowanych konfiguracji dla dekoratora pulpitów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dokooptować do niego kolejne ściągnięte z internetu – z zachowaniem pewnych wymogów programu.

Aby wdrożyć jakąś konfigurację z zewnątrz, należy pamiętać, że wszystkie podstawowe pliki .conkyrc (mogą się nazywać inaczej) musimy umieścić w katalogu ~/conky-manager/themes/nazwa_tematu/config/. Dobrze, by taki temat nie zawierał ścieżek bezwzględnych. Jeżeli dany skrypt wymaga fontów, umieszczamy je w katalogu ~/.fonts lub podkatalogu ~/conky-manager/fonts. Wszystkie te kombinacje są w celu, aby w jakiś sposób ujednolicić cudaczne niekiedy pomysły na skrypty Conky. Nie ma też gwarancji, że każdy ściągnięty temat zadziała z Conky Manager, właśnie w związku ze zbyt dużą inwencją autorów.

Conky i reszta
Conky i reszta
Jednak aby ułatwić życie i na tym etapie, dostępne już jest bogate archiwum z przeróżnymi konfiguracjami Conky. Zostały one dostosowane na potrzeby Conky Managera i wystarczy je pobrać i odpowiednio rozpakować do swojego katalogu domowego. Po otworzeniu archiwum zawarte w nim katalogi .Conky, .conky, .fonts rozpakowujemy wprost do katalogu domowego (~/), a themes do ~/conky-manager.

Conky #1
Conky #1
Conky #2
Conky #2

Aby zdobyć szlify dekoratora pulpitów, wystarczy dodać do systemu PPA zawierające Conky Manager dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Minta 13/14/15 i pochodnych:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install conky-manager

 

8 komentarzy

  1. root@ikamil-MacBookPro:/home/ikamil# sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
    gpg: keybox ‘/tmp/tmp0hyzcuy8/pubring.gpg’ created
    gpg: /tmp/tmp0hyzcuy8/trustdb.gpg: baza zaufania utworzona
    gpg: klucz B5B116B72D0F61F0: klucz publiczny ,,Launchpad PPA for Tony George” wczytano do zbioru
    gpg: brak absolutnie zaufanych kluczy
    gpg: Ogółem przetworzonych kluczy: 1
    gpg: dołączono do zbioru: 1
    OK
    root@ikamil-MacBookPro:/home/ikamil# sudo apt-get update
    Stary:1 http://ppa.launchpad.net/teejee2008/ppa/ubuntu zesty InRelease
    Pobieranie:2 http://security.ubuntu.com/ubuntu zesty-security InRelease [89,2 kB]
    Stary:3 http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu zesty InRelease
    Stary:4 http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu zesty-updates InRelease
    Stary:5 http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu zesty-backports InRelease
    Pobrano 89,2 kB w 3s (22,7 kB/s)
    Czytanie list pakietów… Gotowe
    root@ikamil-MacBookPro:/home/ikamil# sudo apt-get install conky-manager
    Czytanie list pakietów… Gotowe
    Budowanie drzewa zależności
    Odczyt informacji o stanie… Gotowe
    E: Nie udało się odnaleźć pakietu conky-manager
    root@ikamil-MacBookPro:/home/ikamil#
    tak to wygląda

  2. Zawsze warto zajrzeć do źródeł, bo można się czegoś ciekawego dowiedzieć. W istocie ostatnie Ubuntu, dla którego zrobiona jest paczka, to 16.04, a zatem nie jest tak źle, jak to z tekstu salvadhora oraz… samego autora wynika. Natomiast, jeśli ktoś chce używać w 17.04 niech zerknie na ten wpis: https://answers.launchpad.net/conky-manager/+question/627633

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.