Jestem Mint. Linux Mint

Zrób to sam Gdy zadebutiował Linux Mint 15 Olivia, w parę minut po udostępnieniu obrazów iso i po brawurowej instalacji większość z nas stała się użytkownikami tego wydania. O tym fakcie z radością poinformowaliśmy najbliższą rodzinę i znajomych, i wszystko byłoby piękne, gdyby nie ślady jakie zostawia w internecie nasz nowy Firefox. Bez skrępowania i przy pomocy informacji z User Agent rozgłasza, że użytkujemy Ubuntu. Błahostka, ale przez nią opinia publiczna może mieć opaczne zdanie o nas.

Sprawcą jest wspomniany user-agent, którego nagłówek skwapliwie jest wykorzystywany przez np. przeróżne fora. Z powodu przyczyn różnych, Firefox w Mincie twierdzi to, o czym wspomniałem wcześniej – że działa uruchomiony na Ubuntu. Aby to sprawdzić, wystarczy uruchomić pierwszą z brzegu stronę ujawniającą informacje User Agenta. W większości przypadków otrzymamy w wyniku wartość:

Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux x86_64; rv:21.0) Gecko/20100101 Firefox/21.0

Jeżeli zależy nam na podkreśleniu naszego świadomego wyboru dystrybucji Linux Mint i nie mamy nic lepszego do roboty, to możemy poprawić te informacje. W tym celu w pasku adresów Firefoksa musimy wpisać about:config i dostać się do całego mechanizmu tajnych ustawień. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na stronie z wartościami i dodajemy nowy klucz (Dodaj ustawienie typu) z wartością tekstową (Łańcuch). Klucz powinien nazywać się:

general.useragent.override

A jego wartość to skopiowany wcześniej nagłówek User Agent (ze strony wyświetlającej to info) i uzupełniony o dystrybucję Linux Mint 15 Olivia w miejsce enigmatycznego Ubuntu.

Mozilla/5.0 (X11; Linux Mint 15 Olivia; Linux x86_64; rv:21.0) Gecko/20100101 Firefox/21.0

Odnajdujemy jeszcze klucz o nazwie general.useragent.enable_overrides i przestawiamy go na wartość true.

I po ponownym uruchomieniu przeglądarki będziemy roztaczali w internecie zapach mięty. 

0