Cinnamon a Conky

Zrób to samAż dziw bierze, że uwielbiane przez masy narzędzie Conky nie doczekało się jakiegoś sensownego GUI. Ten mankament uwiera szczególnie wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni samodzielnie poprawić ‚gotowiec’ wyświetlający na naszym pulpicie różne informacje. W gąszczu parametrów można się pogubić, nie każdy odnajdzie plik konfiguracyjny, a jeżeli używamy środowiska Cinnamon – chcąc nie chcąc musimy zgłębić tajniki pliku .conkyrc. A to dlatego, że Conky gubi się w Cinnamonie z włączonymi efektami i nic nie wyświetla.

Conky, Cinnamon, dwa bratanki
Conky, Cinnamon, dwa bratanki
Ponieważ rozwiązanie w postaci wyłączenia efektów Cinnamona nie wchodzi w grę, uzdatniamy Conky przez zmianę dosłownie dwóch – góra trzech parametrów w jego pliku konfiguracyjnym. Lecz jak to w życiu – trzeba wiedzieć za którą wajchę pociągnąć.

Co musimy wyregulować, aby Conky wyświetlało się prawidłowo? Należy zmienić ow_window_type – zwykle z conky na dock. To wymusza ręczne ustawianie położenia informacji serwowowanych przez Conky, dlatego w gap_x i gap_y podajemy współrzędne (w pikselach). Linijkę zaczynającą się od alignment możemy dla estetyki zakomentować. I w ten sposób otrzymujemy w pliku ~/.conkyrc:

own_window_type dock
gap_x 1030
gap_y 20
#alignment top_right

Dla tych, którzy przez kłopoty z Cinnamonem zarzucili pomysł używania Conky, krótkie wprowadzenie. Aby używać Conky, instalujemy:

sudo apt-get install conky conky-all

Do odpalenia Conky potrzebujemy jakiegoś pliku konfiguracyjnego (~/.conkyrc) oraz skryptu startowego (~/.start-conky). Plik konfiguracyjny to nic innego, jak jeden z dostępnych tematów dla Conky. Skrypt startowy to fanaberia, lecz ułatwiająca życie, bowiem za jednym zamachem odpalimy od razu trzy komendy uruchamiające właściwie Conky.

Dlatego tworzymy ~/.conky-start i wklejamy doń:

#!/bin/sh
sleep 20
conky -d -c ~/.conkyrc
exit

Wykonujemy:

chmod a+x ~/.conky-start

Pobieramy jakiś temat Conky – choć ten z załączonego obrazka:

cd && wget -O max-NoobsLab-wb.zip http://goo.gl/GtNG8
cd && unzip max-NoobsLab-wb.zip && rm max-NoobsLab-wb.zip

Odpalamy Conky:

cd && ./.start-conky

Jeżeli efekt jest satysfakcjonujący, możemy włączyć Conky jako stały element dekoracyjny naszego pulpitu, dodając go do programów startowych. Jako polecenie należy podać pełną ścieżkę (najlepiej) do naszego /home/nazwa_uzytkownia/.start-conky.

A ciekawą kolekcję tematów dla Conky znajdziemy choćby tutaj.
 

0