Interfejs użytku publicznego – Evolus Pencil

main-window.128 Rozważania nad ‚ludzką twarzą’ interfejsu graficznego w programach ciągną się od lat. Dotyczy to zarówno oprogramowania zamkniętego, jaki wolnego. A problem w większości przypadków przejawia się w wymuszonym tworzeniu przez jedną i tę samą osobę wszystkich elementów składowych programu – interfejsu, kodu oraz ew. grafiki. Jak wiadomo, deweloperzy mają niekiedy odmienne poglądy co do ergonomii i intuicji użycia, a wprowadzane rozwiązania nierzadko mają charakter prowizoryczny i takimi zostają. I tu pojawia się pole do popisu dla osób z wizją, którzy wszystkie przemyślenia mogą przelać na ekran komputera przy pomocy Evolus Pencil i zaskoczyć nowoczesną formą optymalnego interfejsu.

W duży i mało obrazowym skrócie, Evolus Pencil (lub sam Pencil, ale wtedy istnieje możliwość pomyłki z innym Pencilem) to program do szkicowania i obradowania nad interfejsem graficznym. Dzięki dostępności programu dla platformy Linux/OS X/Windows, dyskusja co i jak ma wyglądać w tworzonym przez zespół projekcie nie ogranicza się do jednego systemu, a efekty mogą być zapisywane w natywnym formacie epz, lub eksportowane jako pdf lub png.

Termin szkicowanie nie oznacza bynajmniej, że odręcznie musimy kreślić wszelkie linie, przyciski i obramowania. Program korzysta z bibliotek gotowych elementów graficznych i w nich odnajdziemy specyficzne składowe większości środowisk graficznych – Linuksa (GTK), Windowsa, OS X, Androida, iOS jak i innych, niepowiązanych diagramów. Gdyby jednak nasze niespożyte moce twórcze wymagały innych symboli, to istnieje możliwość pobrania ich z tego adresu i zainstalowania w programie przy użyciu Tools -> Install new collection. Nawiasem mówiąc, również w Tools znajdziemy Clipart Browser, który ułatwi nam dostęp do obiektów z openclipart.org.

pencil01

Całe budowanie i szkicowanie interfejsu to nic innego, jak przeciąganie wybranych elementów na kartę po prawej stronie. Każdy element ma swoje właściwości (prawy przycisk myszy -> Properties), jak i podstawową obsługę wymiarów i obrotów po kliknięciu weń. A po krótkich ćwiczeniach jesteśmy w stanie przelać na papier (ekran) to, czego nie potrafimy opisać słowami oraz przy pomocy mocniejszego obrazowania swoich pomysłów nakłaniać zespół do wdrażania interfejsu doskonałego.

Aby zainstalować Evolus Pencil, należy pobrać go ze strony twórców w wersji przeznaczonej dla naszego systemu. W przypadku Linuksa Pencil zadziała na każdej dystrybucji, na której posiadamy działającego Firefoksa. A dostępne są paczki .deb i .rpm.
 

0