Czytanie w miłym towarzystwie QuiteRSS

quiterss_logo_e Wszyscy wielbiciele nagłówków RSS mają swoje ulubione programy do szybkiej nawigacji pomiędzy wiadomościami. Jednakże, nie każdemu dostępne czytniki przypadają do gustu, a przymus wolności wyboru w dzisiejszych czasach to niemal podstawowe prawo jednostki. W myśl tego, jak i stwierdzenia ‚że od przybytku głowa nie boli’, warto skonstatować fakt istnienia czytnika QuiteRSS, niemal bliźniaczego w stosunku do popularnego Liferea, jednak różniącego się w kilku kwestiach.

Przede wszystkim i na pierwszy rzut oka, QuiteRSS wykonany jest przy użyciu bibliotek Qt. Twórcy postawili też na zaawansowaną symbiozę programu z preferencjami wizualnymi użytkownika, stąd też w programie znajdziemy sporo pożytecznych ustawień odnośnie wyglądu (kolorystyka, fonty, itp.). Natkniemy się też na rozbudowane możliwości konfiguracji powiadomień które program wyświetli nam po pobraniu porcji nowych nagłówków, jak też sensownie wyglądający system etykiet, którymi opatrzymy wybrane wiadomości. Wychodząc naprzeciw cywilizacji społeczeństwa informacyjnego, QuiteRSS ułatwi podzielenie się zdobytym news’em ze znajomymi – czy to na Facebooku, poprzez email, czy też Twitterze. Osoby korzystające z limitowanych połączeń internetowych ucieszą się zapewne na widok trybu ‚oszczędnościowego’, który pozwala pominąć wczytywanie zdjęć i grafik podczas podglądu wiadomości w czytniku. Nawiasem mówiąc, podgląd ów jest realizowany przy współpracy z WebKit. Pozostaje jeszcze pochwalić program za rozbudowany system filtrowania nagłówków i wiadomości i tak oto prezentuje się QuiteRSS.

QuiteRSS i treści
QuiteRSS i treści

Dodajmy do tego eksport/import kanałów, ustawienia połączeń proxy, uwierzytelnianie dla serwisów wymagających autoryzacji i do pełni szczęścia zabranie nam jedynie zintegrowanej synchronizacji naszych kanałów na jakimś zewnętrznym serwisie.

Aby zainstalować program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10 (analogicznie Mint i pochodne), dodajemy odpowiednie repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:quiterss/quiterss
sudo apt-get update
sudo apt-get install quiterss
 

0