Zdjęcia na Javie: CrypPic

cryppic_logo Czasy mamy niepewne i techniki kryptograficzne towarzyszą nam niemal w każdym aspekcie naszego funkcjonowania w sieci. My sami też często poszukujemy sposobu, by ukryć przed niepożądanymi osobami własne sekrety. Okazuje się, że wraz z nowymi technologiami i ogólnym postępem, zwrot ‚słowo zaklęte w obraz’ zyskuje nowy wymiar, jakże odmienny od niskich lotów metafory. Bo nie chodzi tylko o to, jak dobrze zaszyfrować hasło, ale pod którą wycieraczkę schować kartkę z hasłem. I do takich celów przydaje się steganografia, która w tak niepozornych plikach jak np. zdjęcie starego buta, ukryje istotne dane. A dzięki programowi CrypPic stanie się to banalnie łatwe w wykonaniu.

CrypPic nie wygląda na skomplikowane narzędzie, jednak niezauważenie umieści w pliku graficznym inny plik graficzny, tekst lub dowolny plik. Już samo to brzmi wystarczająco skomplikowanie. Natomiast to nie koniec możliwości tego programu. Odpowiednia opcja zakoduje rzeczony pliku graficznego do efektownego szumu, z którego obraz właściwy wyłoni się po podaniu prawidłowego hasła (z użyciem CrypPic). Jakby tego było mało, autor oddał nam też do dyspozycji podstawowe filtry graficzne (balans kolorów, wyostrzanie, rozmycie, konwersja do BW, jasność, kontrast, wymiary, itp.) oraz narzędzia do rysowania, zaznaczania, nakładania tekstu, itp. Efekty zapiszemy w formacie png, jpg, bmp oraz gif. Aby wydobyć wtopione w obraz treści, należy otworzyć go ponownie w CrypPic i zdeszyfrować lub wybrać odczyt informacji ‚nadmiarowych’. I już możemy być nieco bardziej spokojniejsi o swoje tajemnice.

CrypPic - jak ukryć coś między pikselami
CrypPic – jak ukryć coś między pikselami

Program popełniony został w Javie, jak się zapewne wiele osób już domyśliło. Do jego poprawnego uruchomienia wymagane jest Open JDK 7 (lub Java od Oracle), a najnowszą wersję CrypPic można pobrać ze strony projektu. Po pobraniu pliku .jar, upewniamy się o skuteczności dwukliku na nim

0