przystajnik

Trendy w USC

UbuntuMimo, że dane z Urzędu Stanu Cywilnego też mogą być pasjonujące, rzecz będzie w paru słowach o Ubuntu Software Center – a dokładniej o publikowanych przez Canonical comiesięcznych statystykach wyznaczających popularności płatnych i bezpłatnych programów dostępnych wprost z serwerów twórców Ubuntu. Jak można było się spodziewać, również w styczniu otrzymaliśmy zestawienie, które prezentuje się następująco…

Statystyki publikowane są na stronie Ubuntu Developer Center i mają pośrednio zachęcić twórców do tworzenia programów dla Ubuntu i generalnie Linuksa. Pomijając kłopoty wielu osób z procesem weryfikacji zgłoszonej do publikacji pozycji, w USC pojawia się coraz więcej ciekawych tytułów, a w miesiącu grudniu 2012 najczęściej sięgaliśmy po:

Top 10 płatnych programów

 1. RC Mini Racers
 2. Stormcloud [nowość]
 3. Amnesia: The Dark Descent
 4. Fluendo DVD Player
 5. Braid
 6. Bastion
 7. Machinarium
 8. MC Launcher
 9. Mini Minecraft Launcher
 10. Dare Up [nowość]

Top 10 bezpłatnych programów

 1. Command & Conquer: Tiberium Alliances
 2. Nitro
 3. Plex Media Server
 4. Lord of Ultima
 5. Master PDF Editor
 6. CrossOver (Trial)
 7. Ryzom
 8. flareGet
 9. Splashtop Streamer[nowość]
 10. IntelliJ IDEA Community Edition

I co w tym wszystkim zastanawia i wyznacza jakieś trendy na przyszłość, to fakt, że wśród dziesiątki płatnej mamy trzy programy użytkowe (w tym jeden związany z grą), oraz aż siedem (w tym jeden związany z grami) w dziesiątce bezpłatnej. Po uśrednieniu okazuje się, że lud domaga się igrzysk. Rzecz wiadoma od dawna, lecz pierwsze miejsca gier na liście najpopularniejszych programów, jednoznacznie wskazują, czym w większości zainteresowany jest przeciętny użytkownik Ubuntu. A przynajmniej, jak spędza wolny czas poza pracą. I wygląda na to, że deweloperzy też dostrzegli ten trend, co podkreślają ostatnie miesiące ich aktywności i ilość pojawiających się dla Linuksa gier. Jak dla mnie, przyszłość rysuje się nad wyraz optymistycznie.
 

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »