Trendy w USC

UbuntuMimo, że dane z Urzędu Stanu Cywilnego też mogą być pasjonujące, rzecz będzie w paru słowach o Ubuntu Software Center – a dokładniej o publikowanych przez Canonical comiesięcznych statystykach wyznaczających popularności płatnych i bezpłatnych programów dostępnych wprost z serwerów twórców Ubuntu. Jak można było się spodziewać, również w styczniu otrzymaliśmy zestawienie, które prezentuje się następująco…

Statystyki publikowane są na stronie Ubuntu Developer Center i mają pośrednio zachęcić twórców do tworzenia programów dla Ubuntu i generalnie Linuksa. Pomijając kłopoty wielu osób z procesem weryfikacji zgłoszonej do publikacji pozycji, w USC pojawia się coraz więcej ciekawych tytułów, a w miesiącu grudniu 2012 najczęściej sięgaliśmy po:

Top 10 płatnych programów

 1. RC Mini Racers
 2. Stormcloud [nowość]
 3. Amnesia: The Dark Descent
 4. Fluendo DVD Player
 5. Braid
 6. Bastion
 7. Machinarium
 8. MC Launcher
 9. Mini Minecraft Launcher
 10. Dare Up [nowość]

Top 10 bezpłatnych programów

 1. Command & Conquer: Tiberium Alliances
 2. Nitro
 3. Plex Media Server
 4. Lord of Ultima
 5. Master PDF Editor
 6. CrossOver (Trial)
 7. Ryzom
 8. flareGet
 9. Splashtop Streamer[nowość]
 10. IntelliJ IDEA Community Edition

I co w tym wszystkim zastanawia i wyznacza jakieś trendy na przyszłość, to fakt, że wśród dziesiątki płatnej mamy trzy programy użytkowe (w tym jeden związany z grą), oraz aż siedem (w tym jeden związany z grami) w dziesiątce bezpłatnej. Po uśrednieniu okazuje się, że lud domaga się igrzysk. Rzecz wiadoma od dawna, lecz pierwsze miejsca gier na liście najpopularniejszych programów, jednoznacznie wskazują, czym w większości zainteresowany jest przeciętny użytkownik Ubuntu. A przynajmniej, jak spędza wolny czas poza pracą. I wygląda na to, że deweloperzy też dostrzegli ten trend, co podkreślają ostatnie miesiące ich aktywności i ilość pojawiających się dla Linuksa gier. Jak dla mnie, przyszłość rysuje się nad wyraz optymistycznie.
 

0