LinSSID – wszystko o twoich sąsiadach

Pomimo, że dla Linuksa istnieje mnóstwo doskonałych narzędzi sieciowych umożliwiających przeprowadzanie najdzikszych machinacji, ciągle prezentują one surową formę, niestrawną dla zwykłego użytkownika. Niekiedy nawet nieskomplikowana diagnostyka potrafi urosnąć do rangi tytanicznych zmagań z trybem tekstowym i parametrami programu oraz jego składnią. Dlatego cieszy każdy program, który przybliża zwykłemu zjadaczowi chleba ciekawe informacje, jak choćby – co mu w eterze fruwa naokoło głowy. A takie rzeczy potrafi program Linssid, za pomocą którego przeskanujemy naszą okolicę pod kątem sieci WiFi (2.4GHz, 5GHz), ich parametrów, jakości sygnału, itp.

Do tego celu potrzebujemy oczywiści sprzętu z kartą bezprzewodową. Po uruchomieniu program pozwoli wybrać określone urządzenie, elementy które mają zostać ujęte w tabelce z listą sieci i uruchomić proces skanowania za pomocą przycisku ‘Run’. Prościej już chyba się nie da. Po chwili (po podaniu hasła dla roota – lub swojego, gdy figurujemy w pliku sudoers) okienko wypełnią dane naszych okolicznych sieci, a my możemy przystąpić do diagnostyki.

Linssid na nasłuchu

Tabelka z wykrytymi punktami dostępowymi zawiera ich SSID, czy wymagają szyfrowania i jakiego typu (WPA2, WEP, itp.), który kanał okupują oraz jak dobrze odbieramy daną sieć (Signal). Karty poniżej listy zawierają wykresy dla poszczególnych znalezionych sieci. Możemy się z nich dowiedzieć, które sieci nachodzą na siebie (możliwe zakłócenia), jak wygląda sprawa ze stabilnością sygnału, itp.

Jak widać, program jest prościutki, aczkolwiek bardzo pożyteczny – za pomocą czytelnego interfejsu szybko zdiagnozujemy, jak prezentuje się czystość naszego eteru, zajętość kanałów, ew. możliwe źródła zakłóceń, itp.

Niestety, program na chwilę obecną jest dostępny tylko w wersji 64bitowej oraz w paczce ze źródłami. Pobraną paczkę .deb (Ubuntu 12.04/12.10, Mint 13/14, pochodne) zwyczajowo instalujemy dwuklikiem, a ze źródeł osoby zainteresowane mogą przygotować wersję 32bitową, lub przeprowadzić samodzielną instalację.
 

4 komentarze

  1. Pytanie : dlaczego pyta o password przy uruchamianiu i jakie to ma byc pass ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.