Maya jak Nadia, czyli backporty nowości z Minta 14

Pomimo udostępnienia dystrybucji Linux Mint 14, nie wszyscy użytkownicy ochoczo wpadli w ramiona Nadii sygnującej tę wersję. Wielu zżyło się z wydaniem Mint 13 Maya (opartym bądź co bądź o Ubuntu LTS), a poza tym jeżeli coś działa, to po co zmieniać. Jednak świat kroczy energicznie naprzód i tym samym w Nadii nie do pogardzenia są udoskonalenia markowych elementów Minta – MDM, Cinnamon, Nemo i Mate. Lecz wraz z serią backportów tych komponentów, Maya ma szansę na drugą młodość…

Menedżer oprogramowania i backporty
Aby zaktualizować w swoim systemie rzeczone elementy, wystarczy w Menedżerze oprogramowania uaktywnić repozytorium Backport (Edycja -> Źródła oprogramowania -> Oprogramowanie LinuxMint). Kolejno, uruchamiamy Menu -> Administracja -> Menedżer aktualizacji i po odświeżeniu listy pakietów zaznaczamy wszystkie pozycje oznaczone numerami 1 oraz 2, a całość wieńczymy kliknięciem w przycisk ‚Zainstaluj aktualizację’. Jeżeli ktoś nie żywi sympatii do takiej metody (lub Menedżer aktualizacji nie żywi ochoty do współpracy), to można wykonać w terminalu polecenie sudo apt-get upgrade.

Po tym liftingu, Maya będzie mogła zaprezentować nam swoje wdzięki ubrane w najnowsze wydanie menedżera logowania MDM 1.0.7, środowisko Cinnamon 1.6.7 (z Nemo 1.1.2 oraz Muffin 1.1.2), a użytkownicy środowiska MATE ujrzą go w wersji 1.4.

I tym samym odwlekliśmy nieco w czasie gruntowną instalację systemu od nowa (bo upgrade między wersjami Minta to każdy wie, jak wygląda). Zwolennicy najnowszych wersji kernela lub programów użytkowych mogą kręcić nieco nosem, ale bez trudu znajdą odpowiednie PPA na Launchpadzie, gdzie te programy zostały skompilowane dla wersji Ubuntu 12.04 – a tym samym i Mint 13.

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.