Manjaro mówi: Fontconfig baczność!

Niekiedy jednym z uroków dystrybucji ciągłych są niezapowiedziane niespodzianki podczas aktualizacji pakietów. Niespodzianki nie zdarzają się może nazbyt często (choć to też zależy od dystrybucji), ale potrafią skutecznie zdemolować nasz skrzętnie pielęgnowany system. To tyczy sie również użytkowników siostrzanych dystrybucji Manjaro i Arch Linux. Tym razem podczas pewnej aktualizacji współpracy odmówił pakiet ‚fontconfig’.

Na szczęście system aktualizacji Manjaro skutecznie rozpoznaje problem i postanawia nie przeprowadzać jakichkolwiek działań naprawczych, dzięki czemu możemy się wykazać wrodzoną zdolnością operowania w terminalu. Potknięcie podczas aktualizacją paczki fontconfig 2.8 do wersji 2.10 wynika z próby nadpisania stworzonych przez poprzednią wersję dowiązań. Na szczęście sprawa jest banalna i sprowadza się do usunięcia tych dowiązań – ot co.

Oznaką, że powinniśmy przejąć sprawy w swoje ręce jest komunikat podczas aktualizacji:

Local file conflict between packages
Two packages provide the same file. This is usually due to mixing packages from different sources.

Szczegóły:

fontconfig (/etc/fonts/conf.d/20-unhint-small-vera.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/29-replace-bitmap-fonts.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/30-urw-aliases.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/40-nonlatin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/45-latin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/49-sansserif.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/50-user.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/51-local.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/60-latin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/65-fonts-persian.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/65-nonlatin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/69-unifont.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/80-delicious.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/90-synthetic.conf): conflicting files

W Manjaro – wystarczy wydać polecenie:

sudo pacman -S manjaro-system

Dla Arch Linuksa trzeba znaleźć podobne rozwiązanie, lub zastosować opis z tego miejsca.

I tym sposobem omijamy szczęśliwe złowrogie skały, o które niekiedy rozbijają się dystrybucje ciągłe… 

0