przystajnik

Manjaro mówi: Fontconfig baczność!

Niekiedy jednym z uroków dystrybucji ciągłych są niezapowiedziane niespodzianki podczas aktualizacji pakietów. Niespodzianki nie zdarzają się może nazbyt często (choć to też zależy od dystrybucji), ale potrafią skutecznie zdemolować nasz skrzętnie pielęgnowany system. To tyczy sie również użytkowników siostrzanych dystrybucji Manjaro i Arch Linux. Tym razem podczas pewnej aktualizacji współpracy odmówił pakiet ‚fontconfig’.

Na szczęście system aktualizacji Manjaro skutecznie rozpoznaje problem i postanawia nie przeprowadzać jakichkolwiek działań naprawczych, dzięki czemu możemy się wykazać wrodzoną zdolnością operowania w terminalu. Potknięcie podczas aktualizacją paczki fontconfig 2.8 do wersji 2.10 wynika z próby nadpisania stworzonych przez poprzednią wersję dowiązań. Na szczęście sprawa jest banalna i sprowadza się do usunięcia tych dowiązań – ot co.

Oznaką, że powinniśmy przejąć sprawy w swoje ręce jest komunikat podczas aktualizacji:

Local file conflict between packages
Two packages provide the same file. This is usually due to mixing packages from different sources.

Szczegóły:

fontconfig (/etc/fonts/conf.d/20-unhint-small-vera.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/29-replace-bitmap-fonts.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/30-urw-aliases.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/40-nonlatin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/45-latin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/49-sansserif.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/50-user.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/51-local.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/60-latin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/65-fonts-persian.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/65-nonlatin.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/69-unifont.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/80-delicious.conf), fontconfig (/etc/fonts/conf.d/90-synthetic.conf): conflicting files

W Manjaro – wystarczy wydać polecenie:

sudo pacman -S manjaro-system

Dla Arch Linuksa trzeba znaleźć podobne rozwiązanie, lub zastosować opis z tego miejsca.

I tym sposobem omijamy szczęśliwe złowrogie skały, o które niekiedy rozbijają się dystrybucje ciągłe… 

Post navigation

1 comment for “Manjaro mówi: Fontconfig baczność!

  1. guest
    23 października, 2012 at 1:35

    „Dla Arch Linuksa trzeba znaleźć podobne rozwiązanie, lub zastosować opis z tego miejsca.” – większej głupoty to dawno nie czytałem.

    1) nie „podobne rozwiązanie” i niczego nie trzeba szukać, wszystko jest wyjaśnione w oficjalnym newsie dystrybucji! Nie wiem czy Manjaro informuje o takich rzeczach użytkowników ale to już nie moja sprawa2) to „miejsce” to oficjalna strona Archa3) czytanie i zalecanie się do oficjalnych newsów to obowiązek użytkowników4) jeśli nie stosujesz się do punktu 3) i wynajdujesz swoje rozwiązania (np. używasz przełącznika –force przy każdej okazji bo się czujesz „pro”) to zmień dystrybucję – mam dość słuchania wrzasków, że Linux jest „gupi” i cały świat też5) news się ukazał razem z wejściem paczki do repozytorium, a NIE po fakcie6) o te twoje tzw. „skały” to się rozbijają użytkownicy, którzy nie mają pojęcia o dystrybucji, którą używają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »