przystajnik

Evolvotron – sztuka generowana

Czy zdawaliście sobie czasem pytanie ‚Jak powstają te fantastyczne, abstrakcyjne tapety’? W większości wypadków wymagana jest znajomość i dopracowana technika pracy w programie graficznym. Lecz są też aplikacje, które zwykłemu laikowi umożliwią stworzenie swojego własnego kawałka galaktyki lub wiatru słonecznego. Właśnie tym zajmuje się Evolvotron – program, w którym bez konieczności zagłębiania tajników warstw, masek i innych sztuczek będziemy mogli dać upust radosnemu chaosowi twórczemu.

Evolvotron to ewolucyjny kreator graficznego odwzorowania funkcji matematycznych. Brzmi odpychająco? Ale sprawdza się w działaniu. Dzięki tej niewielkiej aplikacji możemy wędrować w świecie krzywych, rozmyć, wzorów, itp – i to bez konieczności wglądu w funkcję i jej parametry, która aktualnie generuje dany obraz. Wszystko co musimy zrobić, to wykonać kilka kliknięć na obrazach początkowych, które skierują nas w odwzorowania odpowiadające naszym gustom. Potem pozostaje zablokować najlepszy wzór (‚Lock’), wybrać kolorystkę (‚Spawn recolored’), wykonać kilka wariantów zbliżenia/oddalenia wzoru (‚Spawn zoom in/zoom out/random mix’) i na koniec zapisać najlepszą wersję (‚Save image’ – z rozszerzeniem .png).

Evolvotron – chaos upiększony

Jeżeli ktoś będzie miał wystarczającą motywację, może podejrzeć wygląd funkcji, jej parametrów jak też ręcznie zmienić niektóre z nich (‚Settings’). Ale i bez tego jesteśmy w stanie w kilka minut stworzyć nieźle wyglądające np. tapety, jak choćby moje losowe wariacje przy porannej kawie:

Wizja nr. 1

Wizja nr. 2

Program w wersji 0.6.1 można zainstalować bezpośrednio z repozytoriów Ubuntu/Minta/Debiana. Paczka z wersją 0.6.2 dostępna jest na SourceForge

Post navigation

1 comment for “Evolvotron – sztuka generowana

  1. Orka
    13 października, 2012 at 17:29

    Muszę przyznać jedno , obłędna zabawa z tym programem , przestrzegam , jeśli chcecie spać w nocy to nie zaczynajcie zabawy tym programem wieczorem bo możecie siedzieć do rana … jest tak wciągający ! Mam już kilka tysięcy grafik z tego programu ! Ma jeszcze inne świetne funkcje przy pomocy których można otrzymać przesunięcie obrazu w górę lub w dół , w lewo i w prawo a także obracać szczególnie ciekawymi obiektami , które nam wygeneruje ,ech , próbujcie !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »