Wszystko o twojej maszynie

Istnieje wiele sposobów i mechanizmów w Linuksie, by wyszarpać z wnętrza komputera informacje na temat posiadanych podzespołów elektronicznych i zasobów. Jedne sposoby są lepsze, drugie mniej intuicyjne, ale przy wyborze metody jeden czynnik jest niezmienny – pragnienie czytelność wyników wywiadu środowiskowego przeprowadzonego wśród tranzystorów i chipsetów. Gdy ktoś zatem jest jedną z tych osób która machinalnie co parę dni sprawdza, czy aby nie ubyło rdzeni z procesora, rozwiać jego rozterki może choćby program I-Nex.

I-Nex
Co się rzuca w oczy, to wybitne wręcz podobieństwo do innego linuksowego narzędzia o nazwie CPU-G, które to narzędzie z kolei było wzorowane na znanym użytkownikom innych platform narzędziu CPU-Z. Ponieważ CPU-Z w wersji dla Linuksa nie występuje, CPU-G w okolicach roku 2009 utraciło kontakt ze swoim twórcą, pozostaje nam zatem w miarę nowy, świeży i wymagający jeszcze rozwoju I-Nex.

Aplikacja posiada kilka zakładek – CPU, Motherboard, Sound, Graphics, Drives, System, Kernel, Memory, Network. W każdej zakładce uzyskamy informację na temat tytułowego komponentu, np. w Sound znajdziemy wypisane nasze karty dźwiękowe, w Memory będzie co nieco o pamięci naszego komputera, itp.

Do czego te informacje mogą być przydatne? Dla większości użytkowników jest to zbiór niewiele mówiących i dziwnie nazwanych parametrów. Ale nie można wykluczyć, że w razie próby jakiejś diagnostyki problemów z komputerem, szybkie uzyskanie z I-Nex nazwy np. płyty głównej lub nazwy karty muzycznej na pewno będzie mniej frustrujące dla zwykłego użytkownika, niż ‚grepowanie wyników lspci’. Poza tym, zawsze ktoś może zechcieć w efektowny sposób pochwalić się światu swoim nowym procesorem (do czego przygotowano nawet opcję ‚Take Screenshot’).

I-Nex

Oczywiście programowi jeszcze daleko do doskonałości, jeżeli weźmiemy pod uwagę wielość parametrów jakimi można opisać obecną elektronikę. Ale tu już pojawia się siła społeczności, która na pewno poinformuje twórcę o ew. poprawkach czy błędach. A być może nawet ktoś będzie chciał partycypować w powstawaniu tego niby prostego, ale użytecznego narzędzia.

Co do instalacji, to najlepiej wykonać ją dodając do systemu odpowiednie repozytoria. Program wymaga również Gambas 3, dla którego też musimy dodać stosowne repozytorium. Całość po zainstalowaniu zajmie około ~ 30 MB pojemności dysku. (Oczywiście, gdyby ktoś zechciał użyć do tego graficznego menadżera pakietów – czemu nie – stosowna linijka opisująca położenie paczek to „deb http://ppa.launchpad.net/eloaders/i-nex-daily/ubuntu A_TUTAJ_NAZWA_TWOJEJ_WERSJI_UBUNTU main„).

sudo add-apt-repository ppa:eloaders/i-nex-daily
sudo add-apt-repository ppa:nemh/gambas3
sudo apt-get update
sudo apt-get install i-nex

Najnowsze wydania (0.3.3) przeznaczone są dla Ubuntu w wersji 11.10 oraz 12.04. Starsze wydania muszą zadowolić się wersją 0.2.4 (co zapewne mocno ogranicza funkcjonalność tego programu). 

0