ffDiaporama 1.1

Równocześnie z zakończeniem prac nad projektem Videoporama, ogłoszono i namaszczono na jego następcę program ffDiaporama. Ta pisana w języku C++ aplikacja, której wersję 1.1 wydano 18.12.2011, pozwala utworzyć z posiadanych zdjęć, filmów i muzyki efektownie wyglądający plik wideo niemal dowolnego przeznaczenia – czy to YouTube, smartphone, tablet, flash na stronie, DVD, itp. Oczywiście określenie ‚plik wideo’ to mocne uproszczenie efektu, jaki można wygenerować za pomocą wszystkie dostępnych w ffDiaporama filtrów graficznych, przejść między zdjęciami, efektownych animacji zoom/slide, oraz dodaniu tytułów, opisów i muzyki.

ffDiaporama 1.1, okno główne
Za nieco eklektycznym interfejsem (QT) kryje się mnóstwo opcji, które jedni będą z zamiłowaniem studiowali, inni natomiast zdadzą się na losowe efekty i parametry, jakie ffDiaporama aplikuje automatycznie po dodaniu zdjęć. W przypadku oddania się woli pełnego automatyzmu, jedyną ciekawszą pozycją z ustawieniami będą parametry domyślne efektów, które można znaleźć w Settings->Project Options. Inną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, to wyświetlane prze starcie programu okno informujące o spełnionych (lub nie) zależnościach kodeków, dzięki którym będzie można wygenerować wybrany format wideo (lub nie).

Edycja obrazu

Ale wracając do możliwości ffDiaporama, to nawigując w gąszczu ustawień warto pamiętać, że program posiada opcje:

 • ustawiania/poprawiania ostrości zdjęć,
 • przycinania plików wideo,
 • dodawania opisów zdjęć, sekwencji i animacji,
 • graficzne filtry dla zdjęć i wideo (konwersja do BW, usuwanie plam, wyrównywanie kolorów, mikser barw, itp.),
 • tworzenie animacji ze zdjęć z wykorzystaniem Ken Burns Effect (powiększanie, przesuwanie, itp.),
 • korekcja zdjęć i wideo podczas animacji (nasycenie, kontrast, gamma, kolory, itp.),
 • przejścia pomiędzy zdjęciami,
 • umieszczanie w tle muzyki (wav, mp3, ogg) oraz kontrola głośności w zależności od sekwencji,
 • format obrazu: 4:3, 16:9, 2.35:1,
 • plik wynikowy w formacie: avi, mpg, mp4, mkv,
 • rozdzielczość wideo od 320×230 do 1920×1080 (Full HD)
 • Jak wynika z powyższego, dla ffDiaporama to błahostka stworzyć z kilkunastu obrobionych zdjęć plik wideo, zawierający efektowne animacje przejść między obrazami, napisy oraz porywającą lub chwytającą za serce muzykę (do pobrania np. z http://jamendo.com). Przy czym najlepiej trzymać się schematu – najpierw ustawić opcje domyślne (Settings->Project Options), zwracając główną uwagę na czas trwania pokazu zdjęcia jak i czas przejścia (zbyt szybkie przejście będzie… brzydkie). Następnie pozostaje przeciągnąć zdjęcia na okno programu i dokonać ew. ręcznych poprawek, lub od razu skorzystać z zakładki ‚Render Video’.

  Korekta zdjęcia

  A teraz najważniejsze – jak program zainstalować. Jak na razie, gotowe binaria można pobrać ze strony projektu – są przygotowane praktycznie dla większości dystrybucji (Ubuntu, Fedora, Arch, OpenSuse – deb/rpm/xz), a nawet i Windowsa (exe). Odnajdujemy tam swoją dystrybucję, wersję (paczki dla Ubuntu dostępne są dla wydań 10.10, 11.04, 11.10) i pobieramy. I teraz uwaga. Użytkownicy co najmniej Ubuntu muszą aktywować, jeśli tego nie zrobili, repozytoria Medibuntu (wg. opisu znajdującego się pod linkiem). W podanym repozytorium znajdują się biblioteki i programy multimedialne, które ze względów licencyjnych nie mogły zostać bezpośrednio dołączone do głównego wydania dystrybucji. Użytkownicy Minta repozytoria mają domyślnie dodane do systemu (dla wydania Lisa 12 trzeba ściągnąć paczkę dla wersji Ubuntu 11.10, itp). Po aktywowaniu repozytorium, instalujemy ściągnięty program (dwuklik lub dpkg – w zależności od upodobania). Po zainstalowaniu, ikonkę uruchamiającą program odnajdziemy w menu. 

  0