Wejście i wyjście w rytmie PulseAudio

Już kiedyś o tym miałem pamiętać, ale zapomniałem. Dlatego po dwóch godzinach dociekań, przełączania kabli i szukaniu dziury z tyłu komputera, muszę sobie to zanotować.

Środowiska bardziej rozbudowane, jak GNOME i KDE, prawdopodobnie same z siebie posiadają w domyślnej konfiguracji PulseAudio obsługę jednej z dość istotnych cech karty muzycznej tzn. równoczesną obsługę wejścia i wyjścia audio. Pozwalam sobie na takie przypuszczenia, albowiem w GNOME udało mi się chyba bezboleśnie podłączyć wytykę jack do _wejścia_ liniowego w karcie muzycznej, zaś drugą wtykę jack do _wyjścia_ – i dźwięk który ‚wpuszczałem’ przez wejście słychać było na wyjściu. Normalne.

Niestety w XFCE 4.8 domyślne narzędzia do obsługi kart muzycznych, jak też sam mikser, nie pozwalają na jakieś wymyślne kontrolowanie naszych strumieni audio. Ponieważ jednocześnie jako osoby postępowe stawiamy na nowoczesne rozwiązania typu PulseAudio, jesteśmy w dwukropku (podwójna kropka). Nie dość, że mikser w XFCE z PulseAudio zna się tylko z widzenia, to na dodatek PulseAudio ignoruje wejścia na karcie muzycznej (czy też przekazywanie tego sygnału dalej).

Dlatego koniecznym będzie podjęcie kroków w postaci doinstalowania miksera o wdzięcznej nazwie pavucontrol, jak również małe zabawy w terminalu. Pavucontrol – bo potrafi zapanować na urządzeniami obsługiwanymi przez PulseAudio, wybrać które wyjście i jak ma być obsługiwane, itp. Pełna kontrola. Terminal z kolei, bo zakrojone na szeroką skalę badania wykazały, że nasz serwer dźwięku musi mieć załadowane odpowiednie moduły, aby odtwarzał na wyjściu to, co my mu odtwarzamy na wejściu. Owe tajemne receptury zezwalające na swobodny przepływ treści fonicznej to module-null-sink oraz module-loopback. Dlatego najpierw na próbę w terminalu dodamy je do PulseAudio (powinno zadziałać i bez sudo):

sudo pactl load-module module-null-sink
sudo pactl load-module module-loopback

A gdy osiągnięty rezultat nas zadowala, dodajemy je na stałe do domyślnej konfiguracji PulseAudio:

sudo gedit /etc/pulse/default.pa

… i dopisujemy gdzieś na końcu:

# input to output
load-module module-null-sink
load-module module-loopback

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu kanałów we/wy za pomocą pavucontrol. Czyli najpierw w zakładce ‚Konfiguracja’ wyłączamy i wyłączamy karty muzyczne, jak też określamy konfigurację ich we/wy. Następnie w ‚Urządzeniu wejściowym’ upewniamy się, że mamy wybrane odpowiednie wejście. Podobnie na ‚Urządzeniu wyjściowym’ – wybieramy wyjście, gdzie mamy wpięte głośniki. Upewniamy się też, że żadne z powyższych nie jest wyciszone lub wyłączone.
 

0