Kamień milowy w terapii

Nic tak nie cieszy, jak sukcesywne rozwijanie cholernie dobrego kawałka programu. Właśnie na serwery wrzucono RawTherapee 2.4m1 Milestone i po raz kolejny nie jest to tylko zmiana numeracji z niewielką zmianą funkcjonalności programu.

Tym razem wersja zawiera:

– pełną obsługę danych EXIF – zapisywanie do wynikowego obrazu, modyfikacja, poprawianie, dodawanie tagów,
– obsługa tagów IPTC,
– nowa metoda odzyskiwania przepaleń (CIELab Blending – świetnie działa!),
– wykres histogramu odnosi się teraz do wykadrowanego obszaru zdjęcia,
– obsługa ‚w locie’ wystroju interfejsu programu – bez konieczności ponownego uruchamiania,
– mnóstwo innych poprawek – szybkość działania, itp.

Zupełnie nieźle, a nawet rewelacyjnie (głównie ta nowa obsługa przepaleń i poprawki w histogramie, no i EXIF). W finalnej wersji 2.4 na pewno pojawi się obsługa wsadowa zdjęć i kilka innych usprawnień, których w tym wydaniu jeszcze nie uświadczymy. A ściągamy stąd (wystarczy rozpakować, zapisać, wejść do katalogu i uruchomić binarkę ‚rt’).

Należy pamiętać, że to faza mocno testowa, zatem mogą się pojawić różne dziwne zachowania programu – o których warto poinformować autora (forum na głównej stronie).

A dla tych którzy ze zdziwieniem konstatują moją euforię i nie wiedzących, czy im się też powinna udzielić. RawTherapee to program do obróbki plików .raw (‚surowych’ zdjęć z aparatów cyfrowych). Bo może z kontekstu to nie wynika 🙂
 

0

1 Response

  1. ja tam używam rawstudio. Spokojnie obsługuje zmodyfikowany firmware do Minolty Z2, ma małe zależności i jest szybki, czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.