przystajnik

Operacje na Unity

Czy domyślny wygląd środowiska Unity w Ubuntu jest wystarczają atrakcyjny, by wywołać efekt „wow” u osób postronnych i przypadkowych? Być może, bo jego odmienny charakter w zestawieniu z estetyką systemów Windows rzuca się w oczy bez specjalnego wytężania wzroku. Niemniej, cały sztaby deweloperów pracują nad tym, aby dostarczyć nam jeszcze bardziej nowoczesny i spójny estetycznie wygląd środowiska. Jednym z takich kompleksowych rozwiązań jest projekt Numix, w ramach którego otrzymujemy tematy GTK oraz zestawy ikon.

numix

Numix na pulpicie

Czy użycie elementów z zestawu Numix może odmienić nasze doznania wizualne? Wystarczy rzucić okiem na kilka screenshotów, by pokiwać głową z uznaniem – temat Numix kompleksowo obsługuje przeróżne elementy naszego pulpitu, a zestaw ikon tchnie w całość zupełnie nowy charakter. Chciałoby się powiedzieć – Numix to nie tylko temat graficzny, to nowy filozofia pulpitu. I z pewnością znajdą się przeciwnicy takiego płaskiego stylu, ale sporo osób może odkryć Unity na nowo.

Jak wykorzystać w naszym Ubuntu elementy Numiksa? Najpierw należy dodać odpowiednie repozytorium i zainstalować w systemie temat GTK oraz ikony:

sudo add-apt-repository ppa:numix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install numix-gtk-theme numix-icon-theme numix-icon-theme-circle

Teraz musimy zmienić temat graficzny używany przez nasz system. Sprawa nie jest taka błaha jak brzmi, bowiem rozwój upośledził znacznie zdolności niektórych środowisk do przeobrażania się wedle wymagań użytkownika. Nie inaczej jest z Unity, niemniej możemy temu zaradzić instalują jeden z dostępnych „uzdatniaczy” typu Unity Tweak lub Unsettings. Albo wykonując zmianę tematów bezpośrednio w terminalu:

gsettings set org.gnome.desktop.interface gtk-theme "Numix"
gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences theme "Numix"
gsettings set org.gnome.desktop.interface icon-theme "Numix-Circle"
gsettings set com.canonical.desktop.interface scrollbar-mode normal

Gdyby efekt przerósł nasze oczekiwania, możemy powrócić do ustawień domyślnych:

gsettings set org.gnome.desktop.interface gtk-theme "Ambiance"
gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences theme "Ambiance"
gsettings set org.gnome.desktop.interface icon-theme "ubuntu-mono-dark"
gsettings set com.canonical.desktop.interface scrollbar-mode overlay-auto

Oczywiście rozwiązanie oferowane przez projekt Numix jest jednym z wielu, gdyż tematów graficznych GTK nie brakuje choćby na gnome-look.org, dzięki którym jest możliwe kompletne przeobrażenie domyślnego wyglądu Ubuntu z Unity. 

Post navigation

 • kryspin013

  Ten widget na pulpicie to conky?

 • Tak Conky motyw Harmattan http://zagortenay333.deviantart.com/art/Conky-Harmattan-426662366
  Numixa miałem przez chwilę w Mincie – same ikony co prawda ale fajnie circle wyglądały. Ale po przejściu na 17 używam ikon Moka też ładnie pasują do Cinnamona

 • pamiętam

  Efekt WOW był przy duecie Gnome + Compiz-Fusion. Tak bardzo, że – nie elastyczność, stabilność, bezpieczeństwo, czy otwartość systemu – a estetyka, responsywność i funkcjonalność środowiska graficznego zadecydowała o mojej przesiadce na Linuksa. A były to czasy Windows XP, więc efekt łał był olbrzymi 😉

 • Teraz Mate ma obsługę Comiza out of box 😀

 • „Chciałoby się powiedzieć – Numix to nie tylko temat graficzny, to nowy filozofia pulpitu” – masz sporo racji jakiczas temu ekipa odpwiedzialna za ten system ogłosiła pracę nad własną dystrybucją, skierowaną do graczy

 • Komhir

  Mógłbyś mi powiedzieć ja zainstalować ikony do minta 17.1 bo mam z tym problem aktualnie. Muszę podmieniać z już zainstalowanymi??

 • Moka, Faba i inne z serii: http://mokaproject.com/moka-icon-theme/download/ppa/
  dodajesz ppa update i instalujesz – najprościej 🙂 a potem w panelu zmieniasz na ikony które ci pasują.
  Numix: https://github.com/numixproject/numix-icon-theme-shine

Translate »