Zdjęcia na Javie: gnuThumbnailer 1.2

Wszyscy lubią programy wielorakiego przeznaczenia, szczególnie jeżeli owe programy potrafią zrobić kilka pożytecznych rzeczy z naszym materiał zdjęciowym, na dodatek niezależnie od używanego systemu operacyjnego. A takie rzeczy jak zmiana rozmiaru, dodanie znaku wodnego, ramki – zawsze będą w cenie w dobie masowego udostępniania na łamach internetu. I z takim założeniem został stworzony gnuThumbnailer, drobny program masowego przetwórstwa obrazu.

gnuthumbnailer
gnuThumbnailer – początkowe ustawienia
Jak przystało na program szybkiego zastosowania, gnuThumbnailer został pomyślany tak, aby po paru kliknięciach uzyskać satysfakcjonujący nas efekt. Dlatego też pierwszy ekran programu pozwala określić nam, jakiego rozmiaru pliki wynikowe nas interesują – możemy wybierać pomiędzy zwykłą zmianą rozmiaru, zmianą rozmiaru z kadrowaniem do kwadratu, lub miniaturami panoramicznymi. Takiej zmianie zostaną poddane pliki ze wskazanego katalogu. Po tym początkowym wyborze przechodzimy do bardziej interesującej części programu.

ustawienia
Ustawienia
Kolejne okno odkrywa bowiem przed nami możliwość zmiany formatu docelowego (jpg/png), wybór rozdzielczości tworzonych miniatur, pre i post rozszerzenia dla miniatur, manipulacji obrazem (z uwzględnieniem danych EXIF – obroty, odbicia, zmiana kolorów), dodanie ramki (transparentnej lub w pełnym kolorze), oraz dodanie znaku wodnego.

Po tej serii ustawień i wduszeniu przycisku generującego pliki wynikowe, pozostaje nam poczekać na zakończenia prac przez gnuThumbnailer. W taki oto sposób, stosunkowo szybko możemy zmienić rozmiar sporej grupy plików, dodać im znak wodny, ew. ramkę i inne atrakcje. Program odczytuje tylko jpg/png i pewnie inne formatu – bez RAW, ale należy wziąć pod uwagę profil docelowy odbiorców programu.

Aby zainstalować gnuThumbnailer, należy pobrać ze strony projektu archiwum, rozpakować je do jakiegoś poręcznego miejsca (np. ~/Programy) i następnie uruchamiać dwuklikiem na wybrany skrypt start-linux-*, w zależności od posiadanej przez nas ilości pamięci RAM. 

0

2 komentarze

  1. Witam
    Będzie jakiś post o odtwarzaczach audio? Pytam się ponieważ ciekawi mnie ile też jest takich programów których można by było korzystać na co dzień. Bashee jest fajny ale nie jest dopracowany:P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.