przystajnik

Zdjęcia na Javie: gnuThumbnailer 1.2

Wszyscy lubią programy wielorakiego przeznaczenia, szczególnie jeżeli owe programy potrafią zrobić kilka pożytecznych rzeczy z naszym materiał zdjęciowym, na dodatek niezależnie od używanego systemu operacyjnego. A takie rzeczy jak zmiana rozmiaru, dodanie znaku wodnego, ramki – zawsze będą w cenie w dobie masowego udostępniania na łamach internetu. I z takim założeniem został stworzony gnuThumbnailer, drobny program masowego przetwórstwa obrazu.

gnuthumbnailer

gnuThumbnailer – początkowe ustawienia

Jak przystało na program szybkiego zastosowania, gnuThumbnailer został pomyślany tak, aby po paru kliknięciach uzyskać satysfakcjonujący nas efekt. Dlatego też pierwszy ekran programu pozwala określić nam, jakiego rozmiaru pliki wynikowe nas interesują – możemy wybierać pomiędzy zwykłą zmianą rozmiaru, zmianą rozmiaru z kadrowaniem do kwadratu, lub miniaturami panoramicznymi. Takiej zmianie zostaną poddane pliki ze wskazanego katalogu. Po tym początkowym wyborze przechodzimy do bardziej interesującej części programu.

ustawienia

Ustawienia

Kolejne okno odkrywa bowiem przed nami możliwość zmiany formatu docelowego (jpg/png), wybór rozdzielczości tworzonych miniatur, pre i post rozszerzenia dla miniatur, manipulacji obrazem (z uwzględnieniem danych EXIF – obroty, odbicia, zmiana kolorów), dodanie ramki (transparentnej lub w pełnym kolorze), oraz dodanie znaku wodnego.

Po tej serii ustawień i wduszeniu przycisku generującego pliki wynikowe, pozostaje nam poczekać na zakończenia prac przez gnuThumbnailer. W taki oto sposób, stosunkowo szybko możemy zmienić rozmiar sporej grupy plików, dodać im znak wodny, ew. ramkę i inne atrakcje. Program odczytuje tylko jpg/png i pewnie inne formatu – bez RAW, ale należy wziąć pod uwagę profil docelowy odbiorców programu.

Aby zainstalować gnuThumbnailer, należy pobrać ze strony projektu archiwum, rozpakować je do jakiegoś poręcznego miejsca (np. ~/Programy) i następnie uruchamiać dwuklikiem na wybrany skrypt start-linux-*, w zależności od posiadanej przez nas ilości pamięci RAM. 

Post navigation

2 comments for “Zdjęcia na Javie: gnuThumbnailer 1.2

 1. FanMinta
  13 Grudzień, 2014 at 2:52

  Witam
  Będzie jakiś post o odtwarzaczach audio? Pytam się ponieważ ciekawi mnie ile też jest takich programów których można by było korzystać na co dzień. Bashee jest fajny ale nie jest dopracowany:P

 2. n
  16 Grudzień, 2014 at 23:37

  qmmp, deadbeef, audacious…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »