Sezon na edytory – Cinelerra CV 2.3
Miesiąc sierpień roku 2015 zapisze się w annałach wolnego oprogramowania jako miesiąc edytorów wideo. Po niedawnym debiucie nowych wersji takich pozycji jak Shotcut, Kdenlive, teraz czas na Cinelerra CV 2.3.
Z edytorem Cinelerra można mieć kilka problemów. Osobiście notorycznie wpisuję nazwę „cinerella”, a poza tą błahostką program ten występuje w dwóch, a nawet trzech wersjach. Pierwsza wersja to ta oficjalnie wydawana co pół roku przez Heroine Virtual. Tempo rozwoju tej wersji (nie zawsze i nie wszystkie przesłane poprawki są uwzględniane) i sposób jej udostępniania (Heroine Virtual umieszcza w internecie jedynie kod źródłowy, do samodzielnej kompilacji pod Linuksem i OS X – nie ma wersji Windows) spowodowały powstanie Cinelerra CV – czyli Community Version. Tutaj nie ma już ograniczeń w częstotliwości wydań, nanoszonych poprawkach, a na dodatek bezproblemowo zainstalujemy pod niemal dowolną dystrybucją przygotowane przez społeczność paczki tego edytora. Trzecia wersja to nadchodzący edytor Lumiera, czyli Cinelerra przepisana niemal od nowa i z interfejsem w GTK3 (oryginalny program to nadal stare dobre FLTK). Jednak nie dajmy się zwieść obecnemu siermiężnemu wyglądowi programu. Zestaw jego możliwości może zawstydzić niejeden projekt.
W najnowszej odsłonie Cinelerra prezentuje następujące zmiany:
- pełne wsparcie dla UTF-8,
- kompletnie nowy silnik kompozytora i resamplera,
- nowe grafiki: About, ikony,
- nowe wtyczki: GreyCStoration, C41, Bluebanana, color3way, findobject, lens
- mnóstwo drobnych poprawek,
- zmiana nazwy projektu na Cinelerra CV
Aby przetestować i zaznajomić się z tym programem, wystarczy odnaleźć swoją dystrybucję na bogatej w opisy stronie wskazującej dla jakiej dystrybucji gdzie znajdziemy gotowe paczki.
W przypadku Ubuntu 14.04/15.04, Mint 17.X i pochodnych wystarczy:
sudo add-apt-repository ppa:cinelerra-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinelerra-cv
Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają program w głównym repozytorium:
sudo pacman -S cinelerra-cv
A który edytor video pod Linuxem jest najszybszy w eksporcie wynikowego video ?
Drogi Autorze bloga zrób dla nas ten test.
Połącz 3 filmy full HD + 1 napis początkowy i wyeskportuj z tym samym bitrate w full HD film zakodowany kodekiem mp4 H 264
Jedno wiem na pewno – Cinelerra w ustawieniach ma coś takiego jak tworzenie farmy renderującej. Kilka maszyn, kilka instancji programu i żaden inny nie ma szans (poza komercyjnymi).
W praktyce mało kto może taką “farmę” użyć poza posiadaczami kilku komputerów połączonymi w sieć.
Amatora interesuje szybkość renderingu na pojedynczej stacji z Linuxem.
Ciekawie wyglądałoby też porównanie tej szybkości w różnych systemach np. w Windows 10 i Linux Mint itd. na tym samym sprzęcie…
ps. Ta farma renderującą to faktycznie ciekawa opcja może jakiś test praktyczny + opis konfiguracji ? 😉
Obrazowy opis jak tworzyć i użytkować farmę można znaleźć choćby tutaj: http://uklinuxinfo.blogspot.com/2012/09/using-render-farm-with-cinelerra-video.html
Zasada jest prosta – tworzymy na komputerze Node (Add Node), na określonym porcie naszego IP. Pozostałe stacje korzystają z tego Node – zawiadujemy nimi wg. uznania.
Mało kto? Wydaje mi się wręcz, że w obecnych czasach mało kto ma w domu dostęp do tylko jednego komputera, a chyba nawet te starsze mogą w jakimś stopniu pozytywnie wpłynąć na szybkość procesu…
Dzięki 😉