przystajnik

Sezon na edytory – Cinelerra CV 2.3

Miesiąc sierpień roku 2015 zapisze się w annałach wolnego oprogramowania jako miesiąc edytorów wideo. Po niedawnym debiucie nowych wersji takich pozycji jak Shotcut, Kdenlive, teraz czas na Cinelerra CV 2.3.

cinerella

Cinelerra CV 2.3

Z edytorem Cinelerra można mieć kilka problemów. Osobiście notorycznie wpisuję nazwę „cinerella”, a poza tą błahostką program ten występuje w dwóch, a nawet trzech wersjach. Pierwsza wersja to ta oficjalnie wydawana co pół roku przez Heroine Virtual. Tempo rozwoju tej wersji (nie zawsze i nie wszystkie przesłane poprawki są uwzględniane) i sposób jej udostępniania (Heroine Virtual umieszcza w internecie jedynie kod źródłowy, do samodzielnej kompilacji pod Linuksem i OS X – nie ma wersji Windows) spowodowały powstanie Cinelerra CV – czyli Community Version. Tutaj nie ma już ograniczeń w częstotliwości wydań, nanoszonych poprawkach, a na dodatek bezproblemowo zainstalujemy pod niemal dowolną dystrybucją przygotowane przez społeczność paczki tego edytora. Trzecia wersja to nadchodzący edytor Lumiera, czyli Cinelerra przepisana niemal od nowa i z interfejsem w GTK3 (oryginalny program to nadal stare dobre FLTK). Jednak nie dajmy się zwieść obecnemu siermiężnemu wyglądowi programu. Zestaw jego możliwości może zawstydzić niejeden projekt.

W najnowszej odsłonie Cinelerra prezentuje następujące zmiany:

  • pełne wsparcie dla UTF-⁠8,
  • kompletnie nowy silnik kompozytora i resamplera,
  • nowe grafiki: About, ikony,
  • nowe wtyczki: GreyCStoration, C41, Bluebanana, color3way, findobject, lens
  • mnóstwo drobnych poprawek,
  • zmiana nazwy projektu na Cinelerra CV

Aby przetestować i zaznajomić się z tym programem, wystarczy odnaleźć swoją dystrybucję na bogatej w opisy stronie wskazującej dla jakiej dystrybucji gdzie znajdziemy gotowe paczki.

W przypadku Ubuntu 14.04/15.04, Mint 17.X i pochodnych wystarczy:

sudo add-apt-repository ppa:cinelerra-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinelerra-cv

Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S cinelerra-cv 

Post navigation

Translate »