GIMP 2.10.18 zamiast 2.10.16

Niektórzy użytkownicy edytora GIMP mogą poczuć się zawiedzeni z kilku powodów. Otóż nie doczekali się oni jak do tej pory wersji 2.10.16. Projekt trzyma się też nadal swojej tradycyjnej nazwy, pomimo głosom oburzonych doszukujących się w terminie GIMP pejoratywnych przesłanek. Ale jest jedna dobra wiadomość. Światło dzienne (serwerów?) ujrzał GIMP 2.10.18.

gimp
GIMP 2.10.18
Budujących wiadomości jest więcej. Bo fakt wydania nowego GIMPa potwierdza dobrą i stabilną formę tego projektu. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, co oznacza 6 lat czekania na nowe wydanie programu. Na szczęście od czasów upublicznienia 2.10 nowe wersje i nowe funkcje otrzymujemy średnio co dwa miesiące.

A co z tym 2.10.16? Ano nic. Poprzednie stabilne wydanie GIMPa 2.10.14 sugerowało taką właśnie kolejność numeracji. Jednak w wyniku krytycznego błędu postanowiono przejść od razu do 2.10.18. Wszak to nie numery stanowią o atrakcyjności projektu, a jego możliwości. A tych w najnowszym GIMPie nie brakuje.

Na pierwszy rzut oka zauważymy od razu bardziej kompaktowy interfejs głównego okna. Osiągnięto to kilkoma sposobami.

Grupy narzędzi

gimp
GIMP 2.10.18 i grupy narzędzi

Można się zastanawiać, dlaczego nikt nie zaimplementował tego wcześniej – a mianowicie grupowania narzędzi. Narzędziówka zyskała na czytelności, a my klikając na konkretniej ikonie możemy rozwinąć listę funkcji zgrupowanych w jej obrębie. Zmiana bez znaczenia dla osób korzystających ze skrótów klawiszowych, niemniej uporządkowany charakter lewej (domyślnie) strony ekranu może się podobać. Co więcej, mamy nad tym wszystkim kontrolę. W Ustawieniach -> Interfejs -> Przybornik zadecydujemy o kolejności narzędzi, ich braku, widoczności, itp.

Suwaki wartości

gimp
GIMP 2.10.18 i nowe suwaki
Dotychczasowy losowe przypadłości suwaków regulujących parametry dla funkcji zostały ustabilizowane. Tzn. przypadłości zniknęły, gdyż zmodyfikowano wygląd i działanie tego elementu. Obecne suwaki są mniejsze (oszczędność miejsca na ekranie) oraz reagują na kliknięcia w bardziej przewidywalny i ergonomiczny sposób. Poręczna ściągawka umieszczona na stronie projektu ułatwia zrozumienie nowych/tradycyjnych zasad. Czyli zmieniamy skokowo wartość lewym kliknięciem myszy, ten sam przycisk z klawiszem Shift plus ruch myszką pozwala na precyzyjną regulację parametru a z klawiszem Control przesuwamy się o większe wartości. Prawy przycisk aktywuje wprowadzanie wartości numerycznej.

Interfejs bez udziwnień

Ujmujący swoją szczerością komunikat Tutaj można umieścić dokowalne okna dialogowe został usunięty z głównego okna programu. Od teraz gdy przesuwamy jakikolwiek element interfejsu (dok), pola w których możemy go zadokować zostaną podświetlone charakterystycznym kolorem.

Ikony o większym kontraście

gimp
GIMP i wyraźniejsze ikony
W Ustawieniach -> Interfejs -> Styl ikon odkryjemy możliwość przełączenia się na ikony o większym kontraście. Główne okno zyska na czytelności lub estetyce – w zależności od naszych upodobań.

Ulepszony podgląd przekształceń

Podczas użytkowania narzędzi przekształceń możemy wspomóc się nową opcją Composited Preview. Aktywuje ona renderowanie podglądu we właściwym miejscu (pozycji przekształcanej warstwy) i z wybranymi opcjami mieszania. Dodatkowo Preview Linked wygeneruje jak zmiany wpływają na wszystkie warstwy, a Synchronous Preview pozwoli na obrazowanie zmiany w trakcie regulacji myszką pola przekształceń (a nie dopiero po upuszczeniu np. punktu). Zmiany wieńczy automatyczne wyświetlanie już przyciętej przekształcanej warstwy.

Nowe narzędzie przekształceń 3D

Nowością jest funkcja tworzenia perspektywy dla warstwy i uzupełnianie jej rzutem 3D. Całość kontrolujemy stosownymi parametrami opisującymi ułożenie względem osi X,Y i Z.

gimp
GIMP 2.10.18 z ujednoliconą listą warstw

Lista warstwy

Dzięki umieszczeniu dodatkowych przycisków ułatwiających osadzanie warstw teraz szybkim kliknięciem osadzimy zaznaczenie na konkretnej warstwie, utworzymy nową warstwę czy zaniechamy operacji.

Płynniejsze obrazowanie położenia pędzla

Obrys wyznaczający obszar działania pędzla jest nanoszony z większą częstotliwością ( od 20 FPS do 120 FPS). Oznacza to, że jego ruch jest płynniejszy i bardziej sugestywny.

Szybsze wczytywanie pędzli ABR

Posiadacze zestawów pędzili ABR (z Photoshopa) odczują zdecydowaną poprawę podczas ich wczytywania do programu. Poprawę uzyskano dzięki zmianie trybu odczytu danych.

Jak wynika z powyższego, w tym wydaniu twórcy pochylili się nad dopieszczeniem interfejsu, usystematyzowaniu działania niektórych jego elementów, jak też działania wybranych narzędzi. Czy to odpowiada na zarzuty niezadowolonych w kwestii interfejsu i kontroli nad parametrami? Zobaczymy.

Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.10/20.04, Minta 19.xx za jakiś czas znajdą program w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

Istnieje też możliwość instalacji paczki Flatpak.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro czekamy na aktualizację głównego repozytorium:

sudo pacman -Syu gimp 

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.