digiKam 6.4.0 nas pogania

Czasami dobre programy mają szybszy cykl wydawniczy od naszej kreatywności. I tak oto digiKam 6.4.0 ukazuje się zaledwie dwa miesiące po poprzedniej wersji i wielu fotografów nie zdążyło nawet przez ten czas zapełnić szuflady nowymi kadrami. Niemniej, program po raz kolejny jest wart przetestowania i oferuje swoim użytkownikom niebagatelne rozwinięcia.

digikam
digiKam 6.4.0 i pula wtyczek
Z tytułowym programem zetknął się zapewne każdy fotograf organizujący swój warsztat pracy na Linuksie. Ten menedżer i edytor zdjęć (z naciskiem na menedżer) to od lat flagowa oferta dla każdego artysty. Plejada możliwości jakie odkryjemy w digiKam jest zaprzeczeniem wielu innych rozwiązań skupionych wokół koncepcji KISS. Czego my tu nie znajdziemy – od zlepiania kadrów w „miękkie” HDR (Enfuse), tworzenie panoram, wykrywanie twarzy i z wersji na wersję coraz bardziej zaawansowaną obróbkę oraz zarządzanie kolekcją.

W 6.4.0 o 14 sztuk zwiększono pulę wtyczek DPlugins, zaprezentowanych wraz z nową serią (6.x). Do formatu wtyczki przepisano funkcję wczytywania obrazów – z obsługą wszystkich rozpoznawalnych formatów, w tym RAW, HEIF (Apple), PNG, JPEG, PGF i inne. Nową wtyczką jest też importowanie plików RAW z zewnętrznego źródła. Dzięki temu możliwym stało się używanie takich edytorów jak RawTherapee czy Darktable na potrzeby obróbki RAW. Sama edycja obrazu została wzbogacona o narzędzie klonowania. Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, na ile upraszcza to proces czyszczenia zdjęć z niechcianych elementów.

Program pojawi się zapewne niebawem w większości repozytoriów w większości dystrybucji. Tymczasem uniwersalną paczkę AppImage możemy znaleźć pod tym adresem

5 komentarzy

  1. W Archu jest, ale – uwaga – należy koniecznie upewnić się, że zainstalowana wersja to 6.4.0-2. Jeśli jednak – sporadycznie – usłyszycie po wyjściu z aplikacji wiatraczek, to prawdopodobnie aplikacja nie zwolniła pamięci i należy w dowolny sposób ją zabić (w Plazmie np.: ctrl+esc, wyszukać, zaznaczyć i przycisnąć Zakończ proces). Problem jest mocno losowy i od dłuższego czasu mi nie wystąpił. Jednakże jeśli zauważycie, to nie ma innego wyjścia jak opisane.

  2. Wyszedł poprawiony tarball, powinien to naprawić. Zobacz na ich serwer ze źródłami.

  3. Od pewnego czasu jest beta1 nadchodzącego wydania 7.0.0 – gdyby ktoś chciał się włączyć w testy, to oprócz appimage tutaj: https://github.com/polaur/repo-refreshed/tree/master/digikam jest PKGBUILD umożliwiający budowę paczki dla Archa. Zawiera ona również pewne patche naprawiające już dostrzeżone błędy.
    Tutaj natomiast: https://github.com/polaur/new-branded/tree/master/digikamplugins-demo-git jest PKGBUILD budujący dodatkowe wtyczki (wersja demonstrująca możliwości nowych DPlugins).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.