digiKam 6.4.0 nas pogania

Czasami dobre programy mają szybszy cykl wydawniczy od naszej kreatywności. I tak oto digiKam 6.4.0 ukazuje się zaledwie dwa miesiące po poprzedniej wersji i wielu fotografów nie zdążyło nawet przez ten czas zapełnić szuflady nowymi kadrami. Niemniej, program po raz kolejny jest wart przetestowania i oferuje swoim użytkownikom niebagatelne rozwinięcia.

digikam
digiKam 6.4.0 i pula wtyczek
Z tytułowym programem zetknął się zapewne każdy fotograf organizujący swój warsztat pracy na Linuksie. Ten menedżer i edytor zdjęć (z naciskiem na menedżer) to od lat flagowa oferta dla każdego artysty. Plejada możliwości jakie odkryjemy w digiKam jest zaprzeczeniem wielu innych rozwiązań skupionych wokół koncepcji KISS. Czego my tu nie znajdziemy – od zlepiania kadrów w „miękkie” HDR (Enfuse), tworzenie panoram, wykrywanie twarzy i z wersji na wersję coraz bardziej zaawansowaną obróbkę oraz zarządzanie kolekcją.

W 6.4.0 o 14 sztuk zwiększono pulę wtyczek DPlugins, zaprezentowanych wraz z nową serią (6.x). Do formatu wtyczki przepisano funkcję wczytywania obrazów – z obsługą wszystkich rozpoznawalnych formatów, w tym RAW, HEIF (Apple), PNG, JPEG, PGF i inne. Nową wtyczką jest też importowanie plików RAW z zewnętrznego źródła. Dzięki temu możliwym stało się używanie takich edytorów jak RawTherapee czy Darktable na potrzeby obróbki RAW. Sama edycja obrazu została wzbogacona o narzędzie klonowania. Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, na ile upraszcza to proces czyszczenia zdjęć z niechcianych elementów.

Program pojawi się zapewne niebawem w większości repozytoriów w większości dystrybucji. Tymczasem uniwersalną paczkę AppImage możemy znaleźć pod tym adresem

0

5 komentarzy

  1. W Archu jest, ale – uwaga – należy koniecznie upewnić się, że zainstalowana wersja to 6.4.0-2. Jeśli jednak – sporadycznie – usłyszycie po wyjściu z aplikacji wiatraczek, to prawdopodobnie aplikacja nie zwolniła pamięci i należy w dowolny sposób ją zabić (w Plazmie np.: ctrl+esc, wyszukać, zaznaczyć i przycisnąć Zakończ proces). Problem jest mocno losowy i od dłuższego czasu mi nie wystąpił. Jednakże jeśli zauważycie, to nie ma innego wyjścia jak opisane.

  2. Od pewnego czasu jest beta1 nadchodzącego wydania 7.0.0 – gdyby ktoś chciał się włączyć w testy, to oprócz appimage tutaj: https://github.com/polaur/repo-refreshed/tree/master/digikam jest PKGBUILD umożliwiający budowę paczki dla Archa. Zawiera ona również pewne patche naprawiające już dostrzeżone błędy.
    Tutaj natomiast: https://github.com/polaur/new-branded/tree/master/digikamplugins-demo-git jest PKGBUILD budujący dodatkowe wtyczki (wersja demonstrująca możliwości nowych DPlugins).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.