GNOME odpala pociski w stronę trolla patentowego – dalszy ciąg sagi

Wydawać by się mogło, że fundacja GNOME w starciu z rasowym trollem patentowym ma nikłe szanse. A jednak. Pomimo wystosowania przez Rothschild Patent Imaging konkretnego żądania finansowego za rzekomo naruszone patenty, fundacja GNOME ani myśli płacić. Nie to, że ich nie stać. Ale ustąpienie pola trollowi oznaczać może podobne problemy w przyszłości również i dla innych projektów. Dlatego GNOME przechodzi do kontrataku i zamierza obalić bezsensowne patenty, które są narzędziem w rękach szantażystów.

shotwell
Shotwell 0.30
Przypomnijmy – kilka tygodni temu fundacja GNOME otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie naruszonych patentów. Konkretnie chodzi o menedżer zdjęć Shotwell, który potrafi kopiować zdjęcia z nośników zewnętrznych, tagować je oraz przeprowadzać podstawową obróbkę. Okazuje się, że prawa do tak podstawowych czynności rości sobie pewna firma i aby te prawa egzekwować zamiast orężem posługuje się zdobytymi patentami opisującymi techniczne rozwiązania.

Fundacja GNOME postanowiła zrobić z tym porządek. Ich dział prawny nie tylko wystosuje wniosek o odrzucenie roszczeń, ale również przygotuje dokumenty mające wykazać bezzasadność takich patentów. To w rezultacie może doprowadzić do ukarania Rothschild Patent Imaging za praktykowanie copyright trollingu.

Dyrektor wykonawczy Neil McGovern argumentuje taką agresywność poczuciem obowiązku i lojalnością wobec innych projektów Open Source. Raz stworzony precedens może uderzyć w przyszłości praktycznie w każdy program. O ile duże firmy są w stanie toczyć sądowe batalie, o tyle pojedynczy twórcy często nie mają wiedzy ani środków, aby skutecznie odpierać patentowy szantaż. I nie można nie przyklasnąć takiemu stanowisku. Aby odpowiednio uargumentować swoją determinację i pozyskać najlepszą opiekę prawną, fundacja GNOME uruchomiła zbiórkę pieniędzy w celu dalszego procesowania się o wolność naszą i waszą. 

0

7 komentarzy

 1. Fakt, ciężko nie zauważyć że ostatnio wokół środowisk Otwartego i Wolnego Oprogramowania robi się nerwowo, ciasno i tfu! … tęczowo.

  To ten, to tamten jest podszczypywany lub wręcz niszczony w środowisku zawodowym. Patrz –
  Linus Torvalds, Richard Stallman, Brendan Eich…
  Niby nic nowego, ale jakoś tak dużo intensywniej. Ciekawe czy to dobrze, czy też nie bardzo wróży Wolnemu i Otwartemu Oprogramowaniu?

  PS Ja chcę te góry! Wszystkie są moje, zaklepane!!!
  O mamo, jakie to piękne! Normalnie poczułem zapach powietrza na tych stokach, karłowata mięta, trochę szałwii i takie brązowe coś.

 2. Ta posunięta do granic absurdu „tęczowość” jest gorsza od działalności trolli patentowych. Trolla patentowego może popędzić dobry prawnik. Tęczowego trolla, może popędzić tylko zdrowy rozsądek, a jego nieraz brakuje.

  Ja chcę te góry!

  Jutro jadę w Sudety (Góry Sowie), możesz zazdrościć 😉

 3. Nie no, nie czarujmy się, ze strony LGBT czy LPTO, jak tam zwał, to jest otwarta wojna wypowiedziana środowiskom niepatologicznym.

  Na Richardzie Stallmanie i Brendanie Eichu dokonano linczu, wykonano publiczną egzekucję, bez żadnej szansy na jakąkolwiek obronę.

  Za co? Bo jeden śmiał finansować instytucje broniące jego przekonań, czyli przeciwne patologiom. A drugi nawoływał bezczelnie do przemyśleń i rzeczowej dyskusji.
  Cel jest jasny, zastraszenie reszty normalnego społeczeństwa.

  Popatrz choćby na minusy pod naszymi komentarzami. Nawet nie wiedziałem że to działa, a już jakiś transwestyt stara się nas zastraszyć, anonimowo oczywiście… 😀
  Proponuję zawody, kto zbierze więcej minusów. 8)

  Zdrowy rozsądek… zdrowy rozsądek, normalna rodzina, rzeczowa wiedza …. chyba nie mają racji bytu, tam gdzie ogląda się telewizję i tp „publiczne” media.

  Hmmmm, nie powiem ci gdzie ja jadę w niedzielę. Po co masz mi zazdrościć słoneczka, ponad 20-stu stopni i zielonych jeszcze stoków? 😀

 4. Hmm. Chciałem dorzucić moje skromne 5 groszy, ale nie mam karty kredytowej ani konta w amerykańskim banku. Debetowa nie przechodzi…

 5. Oj tam, oj tam, to prawdopodobnie znaczy że jesteś albo hetero, albo rozsądnie myślącym człowiekiem, niezależnie od orientacji. 😉

 6. Oj tam, oj tam, to prawdopodobnie znaczy że jesteś albo hetero, albo rozsądnie myślącym człowiekiem, niezależnie od orientacji. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.