Catfish 1.4.10 wyłapie je wszystkie
Od kiedy wyszukiwarka plików Catfish stała się oficjalną i integralną częścią Xfce, jej rozwój postępuje w planowy i efektowny sposób. Program stanowi doskonałe uzupełnienie dla funkcji Znadź Pliki, której to nie znajdziemy w Thunarze – menedżerze plików Xfce. A teraz doczekaliśmy się wersji Catfish 1.4.10.
Gwałtowny i niepohamowany rozwój środowiska Xfce ostatnimi czasy wymusił na deweloperach zrewidowanie wielu jego komponentów. Taka też jest historia stojąca za Catfish 1.4.10. Uczyniono wiele starań, aby program jeszcze lepiej radził sobie z odnajdywaniem plików, integrował się z nowoczesnym wzornictwem (GTK3, CSD) i po skończonej akcji samodzielnie usuwał się w cień. To wszystko we współudziale z mapą plików tworzoną przez mlocate.
-
nowe okno Ustawień zawiera możliwość wyboru dekoracji okna (standard lub CSD), możliwość wskazania które katalogi program ma pomijać podczas przeszukiwania oraz czy po otworzeniu pliku z listy Catfish ma się zamknąć automagicznie,
-
wykluczanie katalogów pod pełną kontrolą użytkownika – kolejny zysk na szybkości,
-
automatycznie zamykanie programu po otworzeniu pliku z listy – gratka dla wszystkich optymalizujących swój biurkowy workflow,
-
poprawione i lepiej zaprojektowane menu programu – dopracowano marginesy, odstępy, wyświetlane są klawiszowe podpowiedzi dla funkcji, itp.,
-
podążanie za dowiązaniami podczas wyszukiwania – Catfish pilnuje się jednak przed ponownym przeszukiwaniem już raz odwiedzonego katalogu
-
priorytet dla katalogów – katalogi są przeszukiwane według preferencji użytkownika (w pierwszej kolejności) lub: najpierw ścieżki XDG (Pulpit, Dokumenty, Obrazy, itp.), widoczne ścieżki i na samym końcu ukryte – dzięki temu szybciej otrzymamy interesujący nas wynik,
Jak widać, zmiany są niczego sobie, szczególnie przy tak niewielkim przeskoku numeracji. Program jeszcze bardziej umacnia się na pozycji nieodzownego kompana przy pracy w środowisku Xfce. Deweloperzy skupili się bowiem nie tylko na wyglądzie interfejsu, ale cały czas doprecyzowują wydajność procesu wyszukiwania plików. Optymalizacje to rzeczy rzadko spotykana w dzisiejszych czasach.
Program w wersji 1.4.10 trafi za jakiś czas do głównych repozytoriów, ale z pewnością najszybciej będą się mogli nim cieszyć użytkownicy dystrybucji ciągły.
No i świetnie.
Catfish bije i niszczy wszystkie ustrojstwa w rodzaju wyszukiwarki plasmy,kfind,wyszukiwanie w nemo (jakis chyba tracker czy coś.
Działa szybko,niezawodnie.
Swoja drogą,mogliby go wbudować w thunara,i z rozpędu opcję “pokaż w grupach” oraz zrobić taki filtr jak w Dolphin (choć jest ctrl+s)
I byłoby juz świetnie.
ok,może i nie ma wyszukiwania semantycznego,ale nie potrzeba.
> nowe okno Ustawień zawiera możliwość wyboru dekoracji okna (standard lub CSD)
Największa głupota w oprogramowaniu (co zrozumialem dopiero, gdy zacząłem używać GNOME) to zmuszanie użytkownika do wyboru tego typu rzeczy, zamiast naprawić własny program, tak by zwolnić użytkownika z obowiązku decyzji. Logicznym jest, że user GNOME czy Budgie będzie wolał CSD, a user KDE, XFCE czy MATE będzie wolał SSD — nie powinno być do tego opcji konfiguracyjnej. Zamiast tego program powinien to właściiwe rozpoznawać — albo przez $XDG_CURRENT_DESKTOP albo przez opcję “gtk-dialog-use-header” ustawioną w GTK przez środowisko.
Mniejsza o to, ale i tak… nie działa 🙂 Niezależnie co wybiorę układ jest taki sam (środowiska Plasma) bowiem program nie wczytuje swej “nowej” konfiguracji i powraca do starej (czyli SSD, które i tak wygląda tu do bani).
Jak ty strasznie nie lubisz mieć wyboru 😀
https://ometer.com/free-software-ui.html