A jednak się toczy – CentOS Stream

Wszystko wskazuje na to, że to nie właśnie wydany CentOS 8 zawładnie nagłówkami gazet. Niezależnie od tego, jak bardzo na naszą wyobraźnię działa baza pakietów z Fedory 28, kernel 4.18, GNOME 3.28 i solidna baza RHEL 8, to CentOS Stream kradnie cały show.

CentOS
Ot CentOS
Środowiska i deweloperzy związani z Red Hatem pozazdrościli uniwersalności wydań rolling release. Tak w skrócie można opisać powołany do życia twór CentOS Stream. Jednak to jedynie zarys koncepcji jaka stoi za tym pomysłem. I bardzo są w błędzie osoby upatrujące w tym szans na aktualny i wydawany pod auspicjami Red Hata pulpit dla zwykłego zjadacza chleba. Ale po kolei.

CentOS Stream to inicjatywa która ma wypełnić lukę pomiędzy pędzącą naprzód Fedorą a stabilnym wydaniem RHEL/CentOS. Jak już zostało to wspomniane będzie to dystrybucja rolling release (Arch Linux, Gentoo, inne). Głównym celem ma być udostępnienie platformy deweloperom Red Hata i innym osobom pracującym nad przyszłymi stabilnymi wydaniami RHEL. Będzie to platforma nieco mniej awangardowa niż Fedora, ale oferująca stały dostęp do nowości i aktualnych pakietów. A przy okazji przyczyniająca się do bardziej aktywnego i wspólnego rozwoju kwestii, które zostaną zakwalifikowane jako istotne dla przyszłych wydań RHEL. W praktyce może wyjść z tego taki poligon doświadczalny, ale bazujący na tym co oferuje mainstream RHEL/CentOS i ewolucyjnie zmierzający do kolejnego przystanku RHEL (lub wydania LTS jak ktoś woli). Usuwa to odwieczny ból oczekiwania na kolejny wariant dystrybucji a przy okazji aktualizację pakietów (i całej bazy). W CentOS Stream będzie się to wszystko odbywało w locie.

Więcej o CentOS Stream można przeczytać na dedykowanej stronie. Tam też odnajdziemy odnośnik do instalacyjnego obrazu DVD. W przyszłości zaprezentowane zostaną inne warianty obrazów. 

6 komentarzy

 1. Czy RH będzie maczał w tym palce/prowadził swoją wersję tego? Czy też cały projekt jest wyłącznie na barkach członków CentOS?

 2. W tej chwili nowe wydania RHEL-a powstają na bazie Fedory. Jeśli dobrze rozumiem, od teraz nowe RHEL-e będą powstawać na bazie CentOS Stream? W takim razie Fedora przestanie być upstreamem dla RHEL-a?

 3. Chyba to ma wyglądać tak:
  Fedora – awangarda
  CentOS Stream – mainstream
  RHEL/CentOS – ariergarda 🙂

 4. Po raz pierwszy będzie to wspólna inicjatywa inżynierów z Red Hata i ludzi z CentOSa.

  Over the coming months, the CentOS Project and Red Hat Engineering plan to begin updating the packages in CentOS Stream to reflect the in-progress development toward the next minor release of RHEL. This, for the first time, makes the CentOS Project a part of the RHEL platform development cycle.

 5. Mniej więcej.

  CentOS Stream will be a rolling-release Linux distro that exists as a midstream between the upstream development in Fedora Linux and the downstream development for Red Hat Enterprise Linux (RHEL). It is a cleared-path to contributing into future minor releases of RHEL while interacting with Red Hat and other open source developers. This pairs nicely with the existing contribution path in Fedora for future major releases of RHEL.`

  Czyli pozycjonują to pomiędzy Fedorą a RHEL jako furtkę do otwartych i aktywnych prac i testów „na żywca”.

 6. na tyle ile zrozumiałem prezentacje redhata i centos community:
  fedora pozostaje bazą dla RHELa
  centOS ZAWSZE bazował na RHELU a nie fedorze i tak zostanie
  technologie RH (ansible, jboss, opentstack, openshift itd) są rozwijane na centOSie a nie RHELu czy fedorze i tak pozostanie.
  i dlatego powstał stream – by było łatwiej developerom (głównie SIG).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.