Epitafium dla dyskietek

Być może ta wiadomość nie zmieni życia żadnego z czytelników, ale fakt pozostaje faktem. Linus Torvalds kilka dni temu oznaczył sterownik odpowiedzialny za obsługę dyskietek (floppy disk) jako osierocony.

Tak, dyskietek. Jeżeli przedstawiciele młodszego pokolenia zastanawiają się co to takiego i czy coś na tym stracą, to zacznijmy od początku.

Qume D/T 8, 8 inch drive, 1.2 MB;
Tandon TM 100-2A 5.25 inch drive, 360 KB;
Sony MPF920, 3.5 inch drive, 1.4 MB
Mamy początek lat 70., gdy firma IBM rozpoczyna komercyjne wdrożenia swojego wynalazku. Dyskietki 8 cali wyglądają jak na owe czasy niczym coś z przyszłości. Być może nikt nie przypuszczał, jak to się potoczy. Wynalazek ewoluował, w latach 80. królowały już dyskietki 5.25 cala (lub jak ktoś woli 5 1/4) dla komputerów ośmiobitowych. Po koniec dekady i za sprawą komputerów szesnastobitowych Atari ST, Amiga i inne przewaga była już stronie dyskietek 3.5 cala (3 1/2). To niebywałe, ale ten format dotrwał do naszych czasów i jeszcze parę lat temu stacja dyskietek stanowiła dumny i nieodzowny element naszych domowych pecetów. Na przestrzeni lat ich pojemność wahała się od 80kB (tak, 80 kilobajtów) do 1,440kB dla typowej dyskietki 3.5 i więcej dla nietypowych konstrukcji. Niemniej, przekładając to na obecne objętości plików na naszych dyskach…

Dyskietka 5.25

Coraz trudniej o sprawny i działający sprzęt obsługujący dyskietki i chociaż Willy był w stanie to testować, myślę, że sterownik można uznać za martwy ze sprzętowego punktu widzenia. Urządzenia które są nadal w sprzedaży bazują na USB i nie korzystają już z tego sterownika.

Tak kilka dni temu Linus Torvalds ogłosił śmierć stacji dyskietek i dyskietek jako takich (jakie znaliśmy). Z kernela linuksowego zniknie kod odpowiedzialny za ich obsługę, a tym samym aby odczytać stare dyskietki, będziemy musieli wspomóc się „nowoczesnymi” napędami USB. Nie jest to wynikiem niechęci lub lenistwa. Po prostu coraz mniej deweloperów może pochwalić się takim urządzeniem, a już działające to prawdziwy ewenement.

Nie ma się co śmiać. Jeszcze niedawno CD i DVD były pamięciami masowymi przyszłości. A teraz świat o nich niemal zapomniał. Na tle ich historii i czasu królowania, dyskietka okazała się wyjątkowo uniwersalnym i trwałym rozwiązaniem.  

0

2 komentarze

  1. Hm, ja mam jeszcze kilka PC z dyskietkami (ba, czasami używam do przenoszenia danych pomiędzy moją Tecrą 500cdt z Windows 95 a resztą świata). Trochę szkoda, no ale trudno się mówi, W pracy mam jeszcze stacjonarkę z Windows 7 i stacją, więc tam pewnie będzie mój punkt wymiany. Albo w końcu poszukam karty rozszerzeń ze złączami USB do Tecry.

  2. No ja „w spadku” dostałem „nówkę”, nie używaną stację dyskietek na USB. Wziąłem tylko po to aby zobaczyć jak kiedyś używało się dyskietek w Linuksie. Dyskietki jeszcze mi zostały z Amigi, ale na niej już dawno przesiadłem się na emulator stacji dyskietek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.