Porysujmy razem z Drawpile 2.1.1
Drawpile jest programem wprowadzającym w życie koncepcję „wszyscy artyści muszą się trzymać razem”. Bez obaw, nie jest to zapowiedź ciężkich czasów i powrotu cenzury tudzież innych środków prostujących niekonwencjonalne i twórcze pomysły. Jest to program który zacieśnia więzy bohemy rysowników i umożliwia równoczesną pracę nad wspólnym dziełem lub konceptem.
Aby wykorzystać to co oferuje Drawpile, potrzebne nam dobre chęci, odrobina talentu i łącze internetowe. To za jego pomocą i przy wykorzystaniu jednego z wielu dedykowanych serwerów będziemy mogli pracować nad wspólnym dziełem. Oczywiście program jest w pełni samodzielny i niezależny, jednak jak wiemy, najlepsze pomysły rodzą się w ogniu dyskusji i wspólnych przemyśleń. A gdy takie rozmowy wesprze się jeszcze obrazem – to sukces gwarantowany.
Drawpile oferuje wszystko, czego można oczekiwać od programu dla rysownika. Obsługuje format OpenRaster i nie zamyka się na współpracę z takimi rozwiązaniami jak MyPaint czy Krita. Do tego:
-
działa pod Linuksem, OSX, Windowsem,
-
pozwala współdzielić edytowany obraz poprzez wbudowany serwer lub dedykowany,
-
nagrywa, odtwarza i eksportuje sesję,
-
umożliwia proste animacje,
-
obsługuje warstwy i tryby mieszania,
-
posiada tekstowe warstwy,
-
wspiera siłę nacisku w tabletach Wacom,
-
ma wbudowane okno chatu,
-
komunikacja jest szyfrowana przy pomocy SSL,
-
radzi sobie z UPnP.
Całkiem niezły zestaw, nieprawdaż? Osoby specjalizujące się w grupowych burzach mózgów z pewnością docenią łatwość zestawienia połączenia z resztą zespołu. Rysownicy zaprzyjaźnieni z rozwiązaniami z „dużych” programów z pewnością odnajdą się również wśród narzędzi zawartych w Drawpile. A wszyscy pokochają niezłe tempo rozwoju projektu, aktywność deweloperów i dbałość o najdrobniejsze błędy, które są eliminowane z wersji na wersję.
Aby przetestować program mamy do wyboru pod Linuksem kompilację ze źródeł lub paczkę Flatpak ogólnego użytku. Rzeczoną paczkę zainstalujemy w większości dystrybucji obsługujących Flatpaki (np. Linux Mint 19.xx).
flatpak install flathub net.drawpile.drawpile
flatpak run net.drawpile.drawpile
W przypadku Arch Linuksa i Manjaro jest prościej – wystarczy sięgnąć do zasobów AUR:
yaourt -S drawpile
Ach tak, dostępny jest też obraz Dockera.