przystajnik

DaVinci Resolve 16 Beta – weźcie głęboki wdech

… jeżeli zamierzacie jednym tchem wyrecytować listę zmian w tej wersji tego komercyjnego edytora wideo. Zmian jest bowiem tak dużo, że wygląda to jak wydanie zupełnie nowego programu. Po raz kolejny DaVinci podkreśla swoją dominującą pozycję na rynku edytorów wideo, bezkompromisowo oferując swoje funkcje dla wszystkich systemów operacyjnych.

DaVinci 16 Beta

Jeżeli ktoś uważa, że powyższe jest nadużyciem na potrzeby zwiększenia poczytności, to sprawdźmy listę zmian. Około 260 zmian i poprawek, dodatków i ulepszeń. Z tym nie można dyskutować, to są fakty. Czy coś szczególnie może nas ująć w tym wydaniu?

Z pewnością będzie to powrót do tradycyjnego schematu „taśmy matki”, szybkiego przycinania A/B, podwójnej osi czasu, itp. Gdyby to się jednak komuś nie podobało, to zawsze ma możliwość powrotu do standardowego rozwiązania. Tak spreparowane Cut Page ogołocone z natłoku opcji może być czymś, to pozwoli nam na sprawniejsze sklejanie materiału w całość.

Nikt nie lubi powtarzać w kółko tych samych czynności. Dlatego DaVinci postara się nauczyć się naszych zachowań, odruchów i najczęściej wykorzystywanych funkcji. Póki co, AI wspomoże nas w sortowaniu klipów, ich skalowaniu i ponownym przeliczaniu klatek na sekundę.

Kolejne ułatwienia pojawiły się w narzędziach ResolveFX. Są to nowe wtyczki, poprawki istniejących, łatwiejszy dostęp do klatek kluczowych.

Co więcej… Od tego wydania łatwiej zblendujemy nasz materiał, poprawimy kolorystykę, efekty i naturalnie wykorzystamy do tego oś czasu.

Wsparcie ze strony kart graficznych również zyskało nowej jakości i szerszej dostępności.

A dla dociekliwych pełna lista zmian znajduje się tutaj.

Standardowo DaVinci Resolve 16 dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej Studio. Różnice pomiędzy nimi to oczywiście lepsze wsparcie dla komercyjnego produktu i obsługa większej ilości dodatków. Wersja Studio umożliwia też lepszą kooperację pomiędzy twórcami.

Pełne archiwum instalacyjne znajdziemy pod tym adresem – pobranie jest możliwe po symbolicznej rejestracji.  

Post navigation

10 comments for “DaVinci Resolve 16 Beta – weźcie głęboki wdech

 1. Marek
  14 kwietnia, 2019 at 23:11

  Żeby to jeszcze działało ? Zero obrazu i dźwięku w załadowanych do tego programu plikach mov lub mp4…Jedyne co jest nowością i działa to graficzny instalator w systemie Linux 😉

 2. Piotr Rychel
  15 kwietnia, 2019 at 9:53

  Pod innymi systemami nie ma tych problemów. A linux, to jest system dla ludzi kreatywnych. Można na ten przykład przepuścić film przez blendera. Blender ma moduł o nazwie Video Sequence Editor i tam można zrobić konwersję na AVI JPEG, którty to format jest widoczny w DaVinci Resolve. Ale bez dźwięku. No ale od czego jest Audacity? Tylko po co? – można spytać. Ano… kiedy już materiał filmowy trafi do tego programu, jest taka mnogość narzędzi, że pod linuksem nie ma żadnej konkurencji.

 3. Marek
  15 kwietnia, 2019 at 10:04

  Jeśli miał być to sarkazm to wyszedł Ci bardzo dobrze i kreatywnie ! 🙂

  ps. Pisałeś to w systemie Linux ? 😉

 4. Piotr Rychel
  15 kwietnia, 2019 at 10:15

  Owszem, a dokładnie kubuntu 18

 5. 15 kwietnia, 2019 at 10:45

  Pamiętajmy, że to wersja Beta. Z pewnością trafią się jeszcze różne „kłody”, ale generalnie deweloperzy się starają. Przegląd problemów pod Linuksem można śledzić w tym wątku:

  https://forum.blackmagicdesign.com/viewtopic.php?f=21&t=56878&start=1400

 6. Piotr Rychel
  15 kwietnia, 2019 at 14:32

  Na mekintoszu też działa bez problemów. Na Ubuntu (kubuntu) DaVinci ma sporo ograniczeń, ale jak napisał Salvadhor, developerzy się starają i program się całkiem nieźle rozwija. Dla mnie wartością jest fakt, że nie pomijają linuksa. Ja zajmuję się filmem raczej hobbystycznie, używam najczęściej Davinci do montażu renderów z Blendera a ostatnio czyściłem serię zdjęć, bo Davinci ma niezłe narzędzia do kluczowania kolorem. Lepiej sobie radzi niż maski parametryczne w Darktable. Program jest na tyle skomplikowany, że zanim nauczę się z niego korzystać, na pewno będzie już w pełni użyteczny pod linuksem, czego sobie i Państwu życzę.

 7. Marek
  15 kwietnia, 2019 at 10:25

  Pod Windows 10 nie ma problemów z Davinci , otwierane jest mov i mp4 😉 W kubuntu działa Ci ten soft ?

 8. Marek
  15 kwietnia, 2019 at 14:43

  Mi chodzi o proste połącz kilka ujęć z Pentax K-70 (plik mov full HD 1080p 25 kl/sek.) + dodaj napis ?
  I to nie działa ? Może mam zbyt archaiczną konfigurację sprzętową ?
  Chociaż OpenShot wykonuje to samo zadanie bez zająknięcia ? 🙂

 9. Marek
  15 kwietnia, 2019 at 14:43

  Tu efekt tego połączenia z OpenShot : https://www.youtube.com/watch?v=wbJ5BEOC2uM

 10. Marek
  15 kwietnia, 2019 at 11:04

  Program który ma problem z odczytem i wyświetleniem treści plików video mov i mp4 nie powinien być wypuszczany nawet jako beta ? Po co komu edytor wideo który nie wyświetla plików wideo ?

  To jakby edytor plików RAW nie wyświetlał ich zawartości ? Zrozumiałbym jeszcze gdyby to były jakieś wyjątkowo kodowane pliki wideo ale to zwykłe obsługiwane przez programy freeware pod Linuxem pliki wideo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »