Bo co, jeśli nie OpenShot 2.4.4
Jeżeli ktoś myślał, że od września ubiegłego roku deweloperzy odpowiedzialni za edytor wideo OpenShot schowali się w nadziei, że świat o nich zapomni, to… No właśnie. Tytuł wpisu chyba nie pozostawia złudzeń. Nowy OpenShot 2.4.4 jest po raz kolejny lepszy od poprzednich wydań.
- skalowanie klatek kluczowych
- optymalizacja osi czasu i podglądu
- lepsza renderowanie SVG
- usprawnienia w dokach i ścieżkach
- względne ścieżki do plików
- eksport ustawień użytkownika
Podgląd zmian - współczynnik stałej prędkości (CRF)
Chociaż jest to zwykła poprawka znalezionego błędu, to poprawia komfort pracy niepomiernie. Chodzi o poprawne przeliczenia parametrów klatek kluczowych w zależności od zmiany liczby klatek na sekundę (framerate).
To kolejne usprawnienia na osi czasu. Tym razem poprawiono zapisywanie obrazów w pamięci podręcznej, dodano dedykowaną obsługę niektórych formatów audio, ulepszono logikę w przypadkach „zagubionych klatek”, itp.
Od tego wydania OpenShot zyskuje kompatybilność z resvg, biblioteką renderującą wektory SVG.
Nowością jest nowy element w głównym oknie programu, który wyświetli nam istotne informacje o aktualnie zaznaczonym klipie, funkcji, itp. Bez konieczności żmudnego poszukiwania tych informacji w innych regionach okna. Poprawiono dodawanie i usuwanie nowych ścieżek – bez widocznego efektu „zamierania” programu.
W celu ułatwienia portowania projektów, podczas ich zapisu ścieżki bezwzględne są konwertowane na względne. Podczas odczytu na odwrót.
Wystarczy stworzyć plik w katalogu ~nasz-uzytkownik/.openshot_qt/presets/. Możemy posłużyć się istniejącymi szablonami jako przykładem. Po ponownym uruchomieniu programu szablony ze wspomnianego katalogu zostaną zaimportowane.
Wsparcie dla powyższego zostało osiągnięte po przeróbkach w libopenshot::FFmpegWriter.
Czy powyższe wystarczy, aby przekonać kogokolwiek do programu?
Na stronie projektu znajdziemy odpowiednio spreparowaną paczkę AppImage, która pozwoli nam się zapoznać z edytorem bez konieczności instalacji czegokolwiek.
Program możemy też przetestować zarówno w formie ogólnodostępnej paczki deb z repozytorium PPA. Użytkownicy dystrybucji Ubuntu 18.04, 18.10, Minta 19.xx mogą wykorzystać wspomniane PPA:
sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt install openshot-qt
W Arch Linuksie i Manjaro tradycyjnie sięgamy po podstawowe repozytorium:
sudo pacman -Suy openshot-qt