OpenShot 2.4.3 na dobrym kursie

To bardzo budujący przykład gdy czcze przechwałki okazują się być najprawdziwszymi zamiarami, które potwierdzane są przez realne osiągnięcia. Po niedawnej premierze poprzedniej wersji edytora wideo OpenShot można było przypuszczać, że kolejne wydanie przywitamy końcem roku. Tymczasem deweloperzy dotrzymali słowa i oto możemy testować najnowszy OpenShot 2.4.3.

OpenShot 2.4.3
Sprawa jest o tyle ekscytująca, że OpenShot 2.4.3 to nie tylko zachowawcze poprawki błędów, a kilka zupełnie nowych i funkcjonalnych dodatków. To rzecz znamienna w historii rozwoju nieliniowych edytorów wideo. Po epoce burzliwego kształtowania się „zrębów i podwalin” projekt osiąga stadium w którym możemy oczekiwać nowości i rozwinięć w narzędziach i samym edytorze. Najwyraźniej OpenShot dojrzał już do tego momentu.

Na pierwszy plan bowiem wysuwa się tym razem:

  • maski i przejścia mogą od teraz być modyfikowane w dowolnym momencie, jak też mogą używać innych obrazów lub klipów wideo,
  • ustabilizowano obsługę wątków i usunięto w ten sposób losowe zachowania podczas pracy z maskami i przejściami,
  • pojawił się przycisk Save Frame
  • spore poprawki w tłumaczeniu.

Skromnie? Nic z tych rzeczy. Rozbudowany system maskowania i tworzenia przejść potrafi dostarczyć tylu emocji i radosnych chwil, że wszystko inne schodzi na dalszy plan. Ale jeżeli ktoś lubi zerkać nieco poza marketingowe wykrzykniki, to wartymi wypunktowania są też:

  • precyzyjne przesuwanie klipów za pomocą klawisza Shift i strzałek lewo prawo,
  • poprawki jakościowe i wydajnościowe w funkcjach przybliżania,
  • zmiany w profilach (presets),
  • ulepszona wydajność na osi czasu,
  • funkcja dzielenia klipów z większą dokładnością,
  • nowy, lepszy samouczek.

To nadal jedne z wielu ulepszeń jakie odnajdziemy w tej wersji. Tak czy owak, ma być stabilniej i wydajniej – bo i tego oczekuje większość użytkowników.

Program możemy przetestować zarówno w formie ogólnodostępnej paczki deb z repozytorium PPA, jak też obrazu AppImage który znajdziemy pod tym adresem. Użytkownicy dystrybucji Ubuntu 18.04, Minta 19.xx mogą wykorzystać wspomniane PPA:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt install openshot-qt

W Arch Linuksie i Manjaro tradycyjnie sięgamy po podstawowe repozytorium:

sudo pacman -Suy openshot-qt 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.