Qimgv 0.7.3 i obrazy w komputerze

Zapewne wielu osobom umknął fakt istnienia przeglądarki grafiki Qimgv. To zupełnie zrozumiałe. W natłoku projektów OpenSource podobnego przeznaczenia, jeden w tę czy w tamtą stronę nie robi większej różnicy. Ale jeżeli stawiamy na zwinność, sprawność i jakość – to Qimgv może stać się naszym najlepszym przyjacielem.

Qimgv 0.7.3
Ten z pozoru niepozorny program robi to, czego oczekujemy od niego a autor deklaruje. Wyświetla oczywiście grafikę. A dzięki bibliotekom libmpv nawet i wideo. Ale to nadal nic nadzwyczajnego, prawda?

Cały urok Qimgv kryje się w jego poręczności. Po pierwszym uruchomieniu może nas przestraszyć tryb pełnego ekranu, ale wystarczy ruch myszką (lub klawisz ESC) aby zapanować nad sytuacją. Sugestywna ikonka strzałki umożliwi wskazanie naszego katalogu ze zdjęciami, a potem… A potem pozostaje zapoznanie się z ustawieniami i skrótami klawiszowymi – w celu jeszcze większej miodności pracy.

Co ciekawe, znajdziemy tam (w Ustawieniach) również zakładkę Skrypty – co sugeruje, że program radzi sobie z uruchamianiem naszych „akcji” na wybranym zdjęciu (konwersja, zamiana wymiarów, itp.).

W wersji 0.7.3 autor postarał się o:

 • [FolderView] obsługa skalowania,

 • [FolderView] możliwość włączenia/wyłączenia nazw plików,

 • [FolderView] wyśrodkowana siatka miniatur,

 • poprawki w ikonach, warianty HiDPI,

 • optymalizacja uruchamiania,

 • poprawki w interfejsie programu,

Co ciekawe, na przyszłość doskonale zapowiada się obsługa plików RAW. Na razie nie została ona domyślnie włączona (z racji „zewnętrznego” charakteru qtraw).

Aby przetestować ten projekt, w przypadku Ubuntu 18.04/18.10 i Minta 19.xx konieczne będzie dodanie do systemu repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install qimgv

W Arch Linuksie i Manjaro posiłkujemy się poleceniem:

yaourt -S qimgv-git

0

2 komentarze

 1. Niezłe to nawet. Jakiś czas temu zrobiłem .spec dla qimgv w wersji 0.7.1. Kilka dni temu zrobiłem update to 0.7.3 i paczka trafiła do OpenMandriva Cooker.
  Działa bez zarzutów.

  Dodam tylko, że poprzednie wydania automatycznie budowały się z włączoną obsługą wideo o ile przy kompilacji dostarczyliśmy im developerski pakiet mpv. Teraz niestety jest to domyślnie wyłączone. Twórcy twierdzą, że włączenie wideo odbija się negatywnie na „czasach uruchamiania” aplikacji. Sam tego nie zauważyłem. Dlatego w paczce dla OpenMandrivy aktywowałem zarówno obsługę wideo jak i dodatkowe wsparcie dla integracji z KDE (efekty blur w kf5).

  Jestem ciekaw jak w przyszłości poradzi sobie z plikami raw 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.